PACIORNICA GROCHOWIANKA (Contarinia pisi) to muchówka długości około 2mm, barwy żółtej, z brunatnymi paskami na stronie grzbietowej i niemal czarnymi czułkami. Larwa jest biaława lub żółtawa, długości do 3mm. Zimują larwy w kokonach w wierzchniej warstwie gleby. Wiosną, w temperaturze powyżej 15 st. C następuje przepoczwarczenie, a wylot muchówek na miejsce na przełomie maja i czerwca, w okresie formowania się pąków kwiatowych grochu. Po zapłodnieniu samice składają cygarowato wydłużone, niemal przezroczyste jaja do pąków kwiatowych i do wierzchołków pędów. Po kilku dniach wylęgają się larwy, które rozpoczynają zerowanie i rozwój. Dorosłe larwy opuszczają żerowiska, przemieszczają się do gleby, gdzie po zbudowaniu kokonu, przepoczwarczają się i następuje wylot muchówek. Samice tego pokolenia składają jaja głównie do strąków grochu, gdzie następuje żerowanie i rozwój larw drugiego pokolenia. Po skończonym rozwoju larwy przemieszczają się do gleby na zimowanie. W ciągu roku rozwijają się 2 pokolenia.
Objawy
Uszkodzone przez larwy pąki kwiatowe grochu, peluszki, bobu i bobiku nie rozwijają się, nabrzmiewają u podstawy, zasychają i opadają. Wierzchołki wzrostu grubieją, wzrost międzywęźli jest zahamowany, szypułki kwiatowe skrócone i pąki kwiatowe skupione są w postaci grona. Strąki powstałe z uszkodzonych kwiatów są drobne i skręcone. Wewnętrzna powierzchnia strąków i nasiona są wygryzione.
Rośliny żywicielskie
Groch, peluszka, bób, bobik
Sposoby zwalczania
Zaleca się wykonywanie zabiegów agrotechnicznych takich jak wcześniejszy siew (w celu przyspieszenia kwitnienia, siew odmian wczesnych o krótkim okresie wegetacji i izolację przestrzenną od upraw grochu z poprzedniego roku. Zwalczanie chemiczne prowadzi się w czasie lotu muchówek, przed złożeniem jaj, w okresie zawiązywania się pąków kwiatowych. Skuteczne i polecane preparaty do walki z paciornicą to Mospilan 20SP lub Karate Zeon 050CS.