Fasola

Fasola+(2).jpg

Fasola

FASOLA ZWYKŁA (Phaseolus vulgaris) jest warzywem strączkowym charakteryzującym się dużą zawartością białka, soli mineralnych i witamin. Dostarcza również kwasu foliowego. Do celów spożywczych wykorzystywane są głównie nasiona, zawierające dużo białka, a u odmian szparagowych całe strąki. Fasola szparagowa jest spożywana jako świeża po ugotowaniu, lub jest przetwarzana – konserwowana i zamrażana. Odmiany fasoli zwykłej różnią się wysokością łodygi, barwą strąków, zawartością w nim włókna, a także wielkością nasion i długością okresu wegetacji.

Dzielimy je na:
- karłowe ('Bor', 'Mela', 'Augustynka', 'Wstęga');
- tyczne ('Atlas' – 'Mamut', 'Blauhilde', 'Goldmarie' – 'Mamut', 'Hilds Neckarkonigin');
- szparagowe zielonostrąkowe ('Atena', 'Bona', 'Fana', 'Laguna', 'Zielona', 'Libra', 'Madera', 'Sisal', 'Sumatra');
- szparagowe żółtostrąkowe ('Amanda', 'Elektra', 'Furora', 'Polana', 'Galopka', 'Goldpantera – Pantera', 'Korona', 'Laurina – Laura', 'Polka', 'Tara', 'Złota Saxa');
- na suche nasiona ('Piękny Jaś').

Stanowisko

stanowisko icon

Fasola dobrze rośnie na glebach ciepłych, przepuszczalnych i próchnicznych. Najlepiej udaje się na glebach o odczynie obojętnym. Ma duże wymagania cieplne. Jest wrażliwa na niskie temperatury i dlatego siejemy ją do gruntu jak minie groźba wiosennych przymrozków.

Wymagania

wymagania icon

Przed siewem warto zasilić glebę nawozem mineralnym lub kompostem. Również w trakcie wegetacji fasolę można zasilić nawozami potasowymi i fosforowymi, bowiem ich niedobór może przyczynić się do zmniejszenia plonu. Do dobrego rozwoju fasola potrzebuje także odpowiedniej ilości wody. Największej ilości wody potrzebuje podczas kwitnienia i wiązania strąków. Jeśli w tym czasie występuje zbyt mała ilość opadów koniecznie jest podlewanie roślin. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym po wysiewie nasion jest dokładne odchwaszczanie plantacji. Chwasty usuwamy ręcznie albo za pomocą herbicydów. W przypadku odmian pnących musimy zapewnić roślinom podpory, po których rośliny będą się pięły.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Antraknoza fasoli - groźna choroba fasoli, która objawia się ciemnymi plamami na liściach, pędach i strąkach. Plamy na pędach są wydłużone, natomiast na liściach i na strąkach są zagłębione. Silne porażenie może doprowadzić do zlewania się plam ze sobą oraz do porażenia nasion w strąku. Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi choroby.

Szara pleśń - grzyb poraża kwiaty, liście i strąki fasoli. Na porażonych częściach rośliny występują plamy, które pokrywają się szarym, pylącym nalotem zarodników. Silnie porażone strąki mogą gnić. Aby zapobiec chorobie należy unikać dużego zagęszczenia roślin i nadmiernej wilgotności.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Strąkowiec fasolowy - bardzo groźny szkodnik fasoli. Szkodliwe są larwy żerujące wewnątrz nasion. Przez pewien czas nie widać objawów żerowania. Z czasem pojawiają się w nasionach otwory, przez które z nasion wychodzą chrząszcze. Widać również w nasionach wygryzione przez larwy zagłębienia.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!