PRYSZCZAREK GRUSZOWIEC (Desineura piri) to muchówka barwy brunatnopomarańczowej, długości niespełna 2m. Larwa jest białawo-kremowa, długości około 2mm. Zimują larwy w kokonach w glebie. Przepoczwarczenie następuje w kwietniu, a wylot muchówek w maju i na początku czerwca. Samice składają jaja na nierozwiniętych liściach. Po 4-5 dniach z jaj wylęgają się larwy. Żerują one gromadnie, po 20-50 na jednym liściu, przez 14-20 dni, po czym opuszczają żerowiska i przepoczwarczają się w glebie. W ciągu roku rozwijają się 2-3 pokolenia szkodnika.
Objawy
Larwy wygryzają liście grusz po spodniej stronie, powodując zwijanie się i nabrzmiewanie brzegów liści. Liście nie rozwijają się, wyginają się i fałdują. Uszkodzone brzegi liści mogą przybierać zabarwienie czerwone, a następnie po zejściu larw czernieją i zasychają. Przyrosty zostają zahamowane, co jest szczególnie niebezpieczne w szkółkach i w młodych uprawach grusz.
Rośliny żywicielskie
Grusza pospolita i jej odmiany
Sposoby zwalczania
Należy opryskać drzewa w okresie lotu muchówek i początkowego żerowania larw. Skuteczne i polecane preparaty do walki z pryszczarkiem to Mospilan 20SP lub Karate Zeon 050CS. Przeprowadzenie zabiegu jest konieczne jeśli w poprzednim sezonie stwierdzono w pobliżu obecność tego szkodnika.