Borówka wysoka (Borówka amerykańska)
Stanowisko
Borówka najlepiej się udaje na stanowiskach o dużym nasłonecznieniu. Miejsca gdzie sadzimy borówkę nie powinny być pofałdowane z zagłębieniami terenu aby nie powstawały tzw. zmrozowiska, gdzie zalegałaby masa zimnego powietrza, ponieważ wiosenne przymrozki mogą zniszczyć kwiaty. Pod uprawę lepsze są wzniesienia oraz tereny płaskie.
Wymagania
Borówka wysoka ma duże wymagania glebowe, szczególnie co do kwasowości i zawartości próchnicy. Na stanowisku gdzie będziemy prowadzili uprawę musimy pamiętać, że poziom wody gruntowej nie może być wyższy niż 45 cm. Mając na uwadze, że borówka wymaga podłoża kwaśnego o pH 3,5 – 4,0 do nawożenia stosujemy tylko nawozy kwaśne jak siarczan potasu oraz siarczan amonu. Ze względu na kwasowość gleby nie stosujemy nawozów wapniowych. Do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANY OGRÓD do borówek z mączką bazaltową. Przed sadzeniem należy przygotować podłoże mieszając glebę ogrodniczą z torfem kwaśnym. Po posadzeniu roślin (na glebach lekkich) wymagają one podlewania. Woda z naturalnych zbiorników najczęściej ma bardzo wysokie pH 7 – 8, dlatego wodę do podlewania borówki należy zakwaszać. Aby pogłębić jeszcze proces zakwaszenia gleby ściółkujemy ją trocinami oraz korą drzew iglastych. Bardzo ważną czynnością po posadzeniu borówki jest przycinanie pędów na wysokość kilku oczek / pączków ponad ziemią. W następnych latach wykonujemy tylko cięcia sanitarne usuwając pędy zasychające oraz przemrożone. Borówka wymaga także gleby pozbawionej chwastów, dlatego też należy rosnące rośliny odchwaszczać ręcznie i mechanicznie.
Najczęściej występujące choroby:
Szara pleśń borówki amerykańskiej - powoduje zgorzel wierzchołków młodych pędów. Przez tę chorobę porażone mogą być także kwiaty, liście i owoce borówki. Pędy i kwiaty borówki brunatnieją i zasychają, a owoce gniją. Na liściach borówki tworzą się duże, brunatne plamy. Przy wysokiej wilgotności powietrza pojawia się charakterystyczny szary, pylący nalot grzybni. Antraknoza borówki widoczna jest przede wszystkim na dojrzewających jagodach w postaci drobnych, ciemnych plam. Porażone owoce borówki amerykańskiej gniją. Porażeniu mogą ulegać także pędy i liście borówki, na których rozwijają się plamy o różnym kształcie – od drobnych, brązowych do dużych, czarnych.
Najczęściej występujące szkodniki:
Pryszczarek borówkowiec - jej larwy żerują na górnej stronie blaszki liści, których brzegi zawijają się do środka i skręcają, chroniąc larwy przed wysychaniem. Silnie uszkodzone liście i wierzchołki zasychają, zahamowany jest wzrost pędów, następuje nadmierne krzewienie się pędów. Szkodnika tego ogranicza się przy okazji zwalczania mszyc.