Niecierpek balsamina

Niecierpek+balsamina.jpg

Niecierpek balsamina

NIECIERPEK BALSAMINA (Impatiens balsamina) - dziko rośnie w Indiach i w Chinach, gdzie osiąga wysokość 70 cm. Łodygi są grube, soczyste, a liście lancetowate, o brzegach piłkowanych, osadzone gęsto na całej długości łodygi. Kwiaty mają średnicę 2-3 cm, są grzbieciste, różowe, osadzone pojedynczo w katach liści na krótkich szypułkach. Kwitnienie przypadek w lipcu i sierpniu. Owocem jest torebka, która po dojrzeniu gwałtownie pęka i nasiona rozsypują się na znacznej odległości.

Najpopularniejsze odmiany:

Odmiany niecierpka różnią się barwą i wypełnieniem kwiatów, a także wysokością roślin. Barwa płatków może być biała, żółta, różowa, czerwona i fioletowa w różnych odcieniach. Kształt kwiatów u odmian pełnych określa się jako kameliowy, różany lub goździkowy. Tylko u obficie kwitnących odmian kwiaty są dobrze widoczne między liśćmi. Odmiany wysokie nadają się przede wszystkim do tworzenia grup ogrodowych, a niskie poleca się do ozdoby tarasów i balkonów.

- ‘Carambole’ – grupa odmian o dużych, różnobarwnych kwiatach.

- ‘Kaja’ – kwiaty duże, czerwono-różowe, dobrze widoczne między liśćmi.

- ‘Karla’ – kwiaty duże, malinowe, dobrze widoczne między liśćmi.

- ‘Irna’ - jasnoróżowa odmiana o dużych kwiatach, dobrze widoczne między liśćmi.

- ‘Sandra’ – intensywnie lilioworóżowa odmiana o dużych kwiatach, dobrze widoczne między liśćmi.

Stanowisko

stanowisko icon

Niecierpek balsamina obficie kwitnie w miejscach ciepłych, słonecznych. Może także rosnąć w lekkim półcieniu.

Wymagania

wymagania icon

Podłoże i podlewanie:

Niecierpek balsamina dobrze rośnie na glebach żyznych, średnio zwięzłych, umiarkowanie wilgotnych. Podczas ciepłego i suchego lata wymaga regularnego podlewania. Gdy lata są chłodne i deszczowe, rośliny jednak łatwo zamierają.

Uprawa i rozmnażanie:

Nasiona sieje się w marcu w ciepłej szklarni, a siewki pikuje do palet wielodoniczkowych, z których rozsada będzie przesadzana do gruntu w połowie maja.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy – te charakterystyczne owady o białych skrzydłach żerują na dolnej stronie liści. Na skutek wysysania soków z liści powodują powstawanie żółtych przebarwień na liściach, następnie ich zażółcenie i w końcu ich opadanie. Przędziorki – szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie.

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!