Niecierpek balsamina
Najpopularniejsze odmiany:
Odmiany niecierpka różnią się barwą i wypełnieniem kwiatów, a także wysokością roślin. Barwa płatków może być biała, żółta, różowa, czerwona i fioletowa w różnych odcieniach. Kształt kwiatów u odmian pełnych określa się jako kameliowy, różany lub goździkowy. Tylko u obficie kwitnących odmian kwiaty są dobrze widoczne między liśćmi. Odmiany wysokie nadają się przede wszystkim do tworzenia grup ogrodowych, a niskie poleca się do ozdoby tarasów i balkonów.
- ‘Carambole’ – grupa odmian o dużych, różnobarwnych kwiatach.
- ‘Kaja’ – kwiaty duże, czerwono-różowe, dobrze widoczne między liśćmi.
- ‘Karla’ – kwiaty duże, malinowe, dobrze widoczne między liśćmi.
- ‘Irna’ - jasnoróżowa odmiana o dużych kwiatach, dobrze widoczne między liśćmi.
- ‘Sandra’ – intensywnie lilioworóżowa odmiana o dużych kwiatach, dobrze widoczne między liśćmi.
Stanowisko
Niecierpek balsamina obficie kwitnie w miejscach ciepłych, słonecznych. Może także rosnąć w lekkim półcieniu.
Wymagania
Podłoże i podlewanie:
Niecierpek balsamina dobrze rośnie na glebach żyznych, średnio zwięzłych, umiarkowanie wilgotnych. Podczas ciepłego i suchego lata wymaga regularnego podlewania. Gdy lata są chłodne i deszczowe, rośliny jednak łatwo zamierają.
Uprawa i rozmnażanie:
Nasiona sieje się w marcu w ciepłej szklarni, a siewki pikuje do palet wielodoniczkowych, z których rozsada będzie przesadzana do gruntu w połowie maja.
Najczęściej występujące choroby:
Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).
Najczęściej występujące szkodniki:
Mączlik szklarniowy – te charakterystyczne owady o białych skrzydłach żerują na dolnej stronie liści. Na skutek wysysania soków z liści powodują powstawanie żółtych przebarwień na liściach, następnie ich zażółcenie i w końcu ich opadanie. Przędziorki – szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie.
Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.