Jałowiec łuskowaty

Ja%C5%82owiec+%C5%82uskowy.jpg

Jałowiec łuskowaty

JAŁOWIEC ŁUSKOWATY (Juniperus squamata)- porasta rozległe obszary w Himalajach oraz wysokie partie gór w Afganistanie i Chinach. Gatunek bardzo zmienny, w przeważającej części jest niewysokim krzewem, choć spotyka się także formy drzewiaste. Charakterystycznym elementem tego gatunku jest fakt posiadania wbrew nazwie wyłącznie igieł, sztywnych, grubych i kłujących, z wierzchu srebrzysto-niebieskie, a od spodu zielone i wypukłe. Okazy żeńskie rodzą szyszkojagody w prawie czarnym kolorze, zawierające tylko pojedyncze nasienie.

Odmiany ogrodowe:

Juniperus squamata 'Blue Carpet' - niebieski dywan, jak wskazuje nazwa, lubi się jednak wypiętrzać i osiągać ok. 60-70cm wysokości przy 3-4m szerokości. Tworzy szerokie, rozłożyste krzewy z delikatnie przewisającymi końcami pędów. Wzrost stosunkowo szybki, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 30cm wysokości i 1-1,5m szerokości. obsadzania wszelkiego rodzaju skarp. Wymaga słonecznych stanowisk.

Juniperus squamata 'Blue Spider' - niewysoka, rozrastająca się bardziej w szerz niż do góry, krzaczasta odmiana o budowie i barwie igieł podobna do 'Blue Carpet'. Silnie zagęszczona, z gałązkami rosnącymi lekko skośnie w górę, by na końcach mocno przewisać. Wzrost stosunkowo wolny, dojrzałe egzemplarze osiągają ok. 30-40cm wysokości i 1-1,2m średnicy. Swój najintensywniejszy niebieski kolor uzyskuje w miejscach nasłonecznionych.

Juniperus squamata 'Blue Star' - karłowy krzew, tworzący zwarte i gęste, lekko pofałdowane półkule. Igły sztywne, kłujące, srebrzyście-niebieskie. Roczny przyrost nie przekracza 5cm, uzyskuje ok. 60cm wysokości i 80cm średnicy. Jedna z najpopularniejszych odmian tego gatunku, wykorzystywana w obsadzaniu ogrodów skalnych, rabat czy wrzosowisk. Doskonała również do obsadzania pojemników.

Juniperus squamata 'Floriant' - tworzy wolno rosnące, silnie zagęszczone półkule. Na pędach całej rośliny występują przypadkowo porozrzucane kremowobiałe wybarwienia igieł. Nadaje to roślinie rzadko spotykany wygląd, stanowiąc o jej atrakcyjności. Pędy bez chlorofilu mogą być jednak przypalane przez silne południowe słońce.

Juniperus squamata 'Holger' - odmiana o pokroju płożąco-krzaczastym. Zabarwienie igieł stalowo-zielone z odcieniem niebieskiego, młode przyrosty lekko złociste. Wzrost niezbyt ekspansywny, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 40cm wysokości i 1m średnicy. Idealna do obsadzania skarp i skalniaków.

Juniperus squamata 'Meyeri' - jedna z najstarszych odmian tego gatunku, przywieziona z Chin, tworząca początkowo dość luźne, z czasem zagęszczające się mniej lub bardziej regularne kolumnowe krzewy. Charakterystyczną cechą dla tej odmiany są jej sztywne i długie pędy wznoszące się ku górze z przewisającymi końcami. Igły kłujące, w pełnym słońcu stalowoniebieskie, w miejscach zacienionych z zieloną poświatą. Średnie tempo wzrostu, 10 letnie krzewy osiągają ok. 1m wysokości i 40cm średnicy.

Stanowisko

stanowisko icon

Uwielbia stanowiska słoneczne o dużej wilgotności powietrza. Niewybredny w stosunku do podłoża, znacznie lepiej jednak rośnie na przepuszczalnym, niezbyt suchym.

Wymagania

wymagania icon

W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722SL.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
mszyce, fytoftoroza, szara pleśń jałowiec chiński, jałowiec sabiński  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!