Jałowiec łuskowaty
Odmiany ogrodowe:
Juniperus squamata 'Blue Carpet' - niebieski dywan, jak wskazuje nazwa, lubi się jednak wypiętrzać i osiągać ok. 60-70cm wysokości przy 3-4m szerokości. Tworzy szerokie, rozłożyste krzewy z delikatnie przewisającymi końcami pędów. Wzrost stosunkowo szybki, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 30cm wysokości i 1-1,5m szerokości. obsadzania wszelkiego rodzaju skarp. Wymaga słonecznych stanowisk.
Juniperus squamata 'Blue Spider' - niewysoka, rozrastająca się bardziej w szerz niż do góry, krzaczasta odmiana o budowie i barwie igieł podobna do 'Blue Carpet'. Silnie zagęszczona, z gałązkami rosnącymi lekko skośnie w górę, by na końcach mocno przewisać. Wzrost stosunkowo wolny, dojrzałe egzemplarze osiągają ok. 30-40cm wysokości i 1-1,2m średnicy. Swój najintensywniejszy niebieski kolor uzyskuje w miejscach nasłonecznionych.
Juniperus squamata 'Blue Star' - karłowy krzew, tworzący zwarte i gęste, lekko pofałdowane półkule. Igły sztywne, kłujące, srebrzyście-niebieskie. Roczny przyrost nie przekracza 5cm, uzyskuje ok. 60cm wysokości i 80cm średnicy. Jedna z najpopularniejszych odmian tego gatunku, wykorzystywana w obsadzaniu ogrodów skalnych, rabat czy wrzosowisk. Doskonała również do obsadzania pojemników.
Juniperus squamata 'Floriant' - tworzy wolno rosnące, silnie zagęszczone półkule. Na pędach całej rośliny występują przypadkowo porozrzucane kremowobiałe wybarwienia igieł. Nadaje to roślinie rzadko spotykany wygląd, stanowiąc o jej atrakcyjności. Pędy bez chlorofilu mogą być jednak przypalane przez silne południowe słońce.
Juniperus squamata 'Holger' - odmiana o pokroju płożąco-krzaczastym. Zabarwienie igieł stalowo-zielone z odcieniem niebieskiego, młode przyrosty lekko złociste. Wzrost niezbyt ekspansywny, 10 letnie egzemplarze uzyskują ok. 40cm wysokości i 1m średnicy. Idealna do obsadzania skarp i skalniaków.
Juniperus squamata 'Meyeri' - jedna z najstarszych odmian tego gatunku, przywieziona z Chin, tworząca początkowo dość luźne, z czasem zagęszczające się mniej lub bardziej regularne kolumnowe krzewy. Charakterystyczną cechą dla tej odmiany są jej sztywne i długie pędy wznoszące się ku górze z przewisającymi końcami. Igły kłujące, w pełnym słońcu stalowoniebieskie, w miejscach zacienionych z zieloną poświatą. Średnie tempo wzrostu, 10 letnie krzewy osiągają ok. 1m wysokości i 40cm średnicy.
Stanowisko
Uwielbia stanowiska słoneczne o dużej wilgotności powietrza. Niewybredny w stosunku do podłoża, znacznie lepiej jednak rośnie na przepuszczalnym, niezbyt suchym.
Wymagania
W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.
Najczęściej występujące choroby:
Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722SL.
Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.
Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.
Najczęściej występujące szkodniki:
Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.