Jałowiec skalny

Ja%C5%82owiec+skalny.jpeg

Jałowiec skalny

JAŁOWIEC SKALNY (Juniperus scopulorum)- występuje w zachodnich rejo-nach Ameryki Północnej, porastając skaliste zbocza gór, zazwyczaj na zasadowym odczynie gleby. Jest gatunkiem zmiennym, występującym w formie krzewu lub wysokiego, wąskostożkowego drzewa. Wielokrotnie utożsamiany i mylony z jałowcem wirginijskim (Juniperus virginiana), różniącym się jednak grubszymi i sztywniejszymi pędami oraz tempem dojrzewania szyszkojagód, jasnoniebiesko wybarwionych z cienką skórką.

Odmiany ogrodowe:

Juniperus scopulorum 'Blue Heaven' - odmiana stożkowa z ulistnieniem jasnoniebieskim, nie tracącym koloru przez cały rok. Wzrost średnio silny, 10 letnie egzemplarze osiągają ok. 2m wysokości.

Juniperus scopulorum 'Silver Star' - odmiana podobna do 'Skyrocket', jednak mniej regularna i nieco luźniejsza. Charakteryzuje się występowaniem części pędów bez chlorofilu, tworząc kremowobiałe, nieregularnie porozrzucane upstrzenie. Wspaniała odmiana mająca zastosowanie w każdej kompozycji, zarówno pokrojowej, jak i barwnej. W miejscach zacienionych radzi sobie dobrze.

Juniperus scopulorum 'Skyrocket' - jeden z najpopularniejszych iglaków. Tworzy bardzo wąskie kolumny. Idealny do każdej kompozycji, zwłaszcza kiedy potrzebujemy wyraźnego pionowego akcentu. Pędy rosną pionowo w górę, ściśle do siebie przylegając. Łuski niebieskozielone. Wzrost średnioszybki, 10 letnie egzemplarze osiągają ok. 2-2,5m wysokości i 20-30cm grubości.

Juniperus scopulorum 'Pathfinder' - dość szybko rosnąca, przyjmująca piramidalne formy odmiana, o niebieskozielonych łuskach. Początkowo dość luźna, z czasem mocno się zagęszcza. Dorasta do 5-6m wysokości i 3m średnicy.

Stanowisko

stanowisko icon

Niewybredny w stosunku do gleby, najlepiej rośnie na dostatecznie wilgotnej, piaszczysto-gliniastej. Wytrzymały na mrozy i zanieczyszczenie powietrza.

Wymagania

wymagania icon

W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722SL.

Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!