Skrzydłokwiat

Skrzyd%C5%82okwiat.jpg

Skrzydłokwiat

SKRZYDŁOKWIAT (Spathiphyllum) – nazywany także skrzydłolistem i lilią domową, to rodzaj należący do olbrzymiej rodziny obrazkowatych (Araceace). Spokrewniony jest m.in. z anturium (Anthurium) czy z scindapsusem (Scindapsus). Naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. W naszych warunkach jest długowieczną roślina doniczkową. Skrzydłokwiat dekoracyjny jest zarówno ze względu na liście jak i kwiaty. Tworzy kępy dużych, zielonych liści o lancetowatym kształcie. Mają one długie ogonki i błyszczące blaszki liściowe. Kwiatostany skrzydłokwiatu znajdują się na końcach sztywnych, bezlistnych łodyg. W sprzyjających warunkach mogą się utrzymywać przez cały rok.

Stanowisko

stanowisko icon

Podczas kwitnienia wymaga stanowiska półcienistego do cienistego, zaś w zimie jaśniejszego, ale nie bezpośrednio na słońcu. Przez cały rok należy utrzymywać temperaturę w przedziale 18-22 st.C.

Wymagania

wymagania icon

W okresie kwitnienia należy utrzymywać równomierną wilgotność i często zraszać. Zimą należy podlewać skąpiej. Nawożenie w okresie kwitnienia stosuje się raz na tydzień, zaś zimą co 2-3 tygodnie.
Co 2 lata na wiosnę rośliny warto przesadzić do nieco większej doniczki. Rośliny rozmnaża się poprzez podział starszych roślin na wiosnę lub na początku lata. Zabieg należy przeprowadzić w taki sposób, aby nie uszkodzić korzeni. Po rozsadzeniu należy zapewnić temperaturę około 20-22 stopni C.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Choroby fizjologiczne - brunatne, uschnięte brzegi lub wierzchołki liści u skrzydłokwiata mogą pojawić się w wyniku przesuszenia bryły korzeniowej lub zbyt suchego powietrza. Należy wówczas zwiększyć wilgotność powietrza oraz regularnie podlewać. Podobne objawy mogą powodować również przelanie lub przenawożenie roślin. Należy zastosować preparat Superplon K. Plamistość liści skrzydłokwiatu - na liściach pojawiają się ciemnobrązowe plamy z jasną obwódką oraz pierścieniowa plamistość liści (na liściach występują wodniste, jasnobrązowe, okrągłe plamy, które z czasem mogą się wykruszać). Porażone liście trzeba usunąć.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Wełnowce - pozostawiają białą woskową powłokę na pędach i liściach. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP. Wciornastki - na liściach pojawiają się żółte lub bezbarwne paski ze srebrnymi kropkowanymi liniami. Larwy i dorosłe pasożyty znajdują się na spodniej stronie liści. Uszkodzone liście więdną i umierają. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP. Mszyce - mogą pojawić się kolonie zielonych lub czarnych mszyc. Liście pokryte są lepką cieczą. Z biegiem czasu usychają i odpadają. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!