MISECZNIK ŚLIWOWY (Parthenolecanium corni) - samica jest owalna, grzbietowo wypukła, długości 3-7 mm, szerokości 2-4 mm, barwy jasnobrunatnej do ciemnobrunatnej. Tarczka samca jest biaława, ma około 2 mm średnicy. Samiec jest uskrzydlony, długości 15-2 mm. Zimują larwy drugiego stadium na pędach, konarach, pniach drzew i krzewów. Wiosną larwy przemieszczają się zwykle na młodsze pędy, gdzie na wbiciu kłujki nieruchomieją. Następuje ich żerowanie, stopniowy ich wzrost, w czasie którego trzykrotnie linieją, a kutikula stopniowo twardnieje. Rozwój ten trwa od 30 do 50 dni. Samce rozwijają się nieco inaczej. Larwy, z których wylęgną się samce, po okresie żerowania przekształcają się w nimfy, a te z kolei po 10-15 dniach – w uskrzydlone osobniki. Zapłodnione samice składają od końca maja pod ciało około 1500 jaj, po czym obumierają. Po 20-30 dniach wylęgają się larwy, barwy jasnobrunatnej, które przemieszczają się na liście, gdzie rozpoczynają żerowanie. Po kilkunastu dniach następuje linienie i wykształcają się larwy drugiego stadium, które nadal są ruchliwe. Przed zimą przenoszą się z liści na pędy. W roku rozwija się 1 pokolenie.
Objawy
Szkodliwość tego gatunku polega na wysysaniu soków z tkanek drzew, krzewów, nie tylko owocowych, co prowadzi do osłabienia roślin, które często karłowacieją, słabo plonują i są podatne na przemarzanie.
Rośliny żywicielskie
Wiele gatunków drzew i krzewów. Szczególnie upodobał sobie drzewka owocowe, a zwłaszcza gatunki i odmiany śliw.
Sposoby zwalczania
Należy zwalczać chemicznie aktywne larwy przed pokryciem się ich miseczką. Najlepsze rezultaty daje preparat pochodzenia naturalnego Emulpar Spray oraz Mospilan 20SP.