Misecznik śliwowy

Misecznik+%C5%9Bliwowy.jpg
choroba icon

MISECZNIK ŚLIWOWY (Parthenolecanium corni) - samica jest owalna, grzbietowo wypukła, długości 3-7 mm, szerokości 2-4 mm, barwy jasnobrunatnej do ciemnobrunatnej. Tarczka samca jest biaława, ma około 2 mm średnicy. Samiec jest uskrzydlony, długości 15-2 mm. Zimują larwy drugiego stadium na pędach, konarach, pniach drzew i krzewów. Wiosną larwy przemieszczają się zwykle na młodsze pędy, gdzie na wbiciu kłujki nieruchomieją. Następuje ich żerowanie, stopniowy ich wzrost, w czasie którego trzykrotnie linieją, a kutikula stopniowo twardnieje. Rozwój ten trwa od 30 do 50 dni. Samce rozwijają się nieco inaczej. Larwy, z których wylęgną się samce, po okresie żerowania przekształcają się w nimfy, a te z kolei po 10-15 dniach – w uskrzydlone osobniki. Zapłodnione samice składają od końca maja pod ciało około 1500 jaj, po czym obumierają. Po 20-30 dniach wylęgają się larwy, barwy jasnobrunatnej, które przemieszczają się na liście, gdzie rozpoczynają żerowanie. Po kilkunastu dniach następuje linienie i wykształcają się larwy drugiego stadium, które nadal są ruchliwe. Przed zimą przenoszą się z liści na pędy. W roku rozwija się 1 pokolenie.

Objawy

objawy icon

Szkodliwość tego gatunku polega na wysysaniu soków z tkanek drzew, krzewów, nie tylko owocowych, co prowadzi do osłabienia roślin, które często karłowacieją, słabo plonują i są podatne na przemarzanie.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Wiele gatunków drzew i krzewów. Szczególnie upodobał sobie drzewka owocowe, a zwłaszcza gatunki i odmiany śliw.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Należy zwalczać chemicznie aktywne larwy przed pokryciem się ich miseczką. Najlepsze rezultaty daje preparat pochodzenia naturalnego Emulpar Spray oraz Mospilan 20SP.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!