Śliwa
Stanowisko
Śliwy do wytworzenia dużej ilości smacznych owoców o dobrej jakości spożywczej potrzebują szczególnie dużo słońca. Miejsce gdzie będziemy sadzili nasze śliwy powinno być bardzo dobrze nasłonecznione.
Wymagania
Śliwa wymaga gleby przepuszczalnej i bogatej w składniki pokarmowe. Lubi gleby wapienne i wilgotne. Źle rośnie na suchych glebach piaszczystych i ubogich w składniki pokarmowe. Śliwy węgierki znoszą mrozy do -25°C. Niektóre odmiany węgierek mają tendencję do owocowania przemiennego, dlatego w maju przerzedza się zawiązki, tak by odległości między owocami wyniosły 5 cm. Warto pamiętać, że młode okazy wymagają regularnego odchwaszczania.
Najczęściej występujące choroby:
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (monilioza) – zakażenie tą groźną chorobą grzybową następuje przez kwiaty, które brązowieją i zasychają. Podobne zmiany widać na pędach śliw. Ospowatość śliwy (szarka) – groźna choroba wirusowa, często porażająca węgierki, zwłaszcza w gorące i suche lata. Na liściach widać chlorotyczne przebarwienia przyjmujące kształty plam, pierścieni bądź pasów. Z czasem całe liście stają się jasnozielone. Na zielonych owocach pojawiają się fioletowe pierścienie i plamy, które podczas dojrzewania zapadają się. Śliwki opadają z drzew przed osiągnięciem dojrzałości. Chore okazy należy zniszczyć, pnie okorować i kilkakrotnie opryskać oraz podlać herbicydem, by korzenie zamarły, wybijające z nich odrosty stanowią bowiem źródło zakażeń. Wektorami wirusa są mszyce, patogen przenosi się też podczas rozmnażania wegetatywnego. Torbiel śliwy – owoce brązowieją, pękają i opadają.
Najczęściej występujące szkodniki:
Misecznik śliwowy – na spodach liści widać brunatne tarczki o długości 4-7 mm. Owocówka śliwkóweczka – szkodnik ten składa jaja do zawiązków owoców. W zwalczaniu owocówki pomocna jest rejestracja lotów motyli z użyciem pułapek feromonowych, które rozwieszamy w drugiej połowie maja. Pordzewiacz śliwowy – świadectwem obecności szpeciela są rdzawe plamki na pędach, liściach oraz owocach.