Tarcznik oleandrowiec

Tarcznik+oleandrowiec.jpg
choroba icon

TARCZNIK OLEANDROWIEC (Aspidiotus nerii) - występuje w nas głównie na roślinach ozdobnych uprawianych pod osłonami. Ciało samicy jest przykryte płaską, okrągłą tarczką barwy żółtobiałej, o średnicy 1,8-2,2 mm. Larwa jest jasnożółta i początkowo ruchliwa. W szklarniach i mieszkaniach gatunek ten przechodzi rozwój ciągły. Dojrzała samica składa pod swoją tarczkę kilkadziesiąt jaj, z których po kilkunastu dniach wylęgają się ruchliwe larwy. Rozchodzą się one po roślinie i intensywnie żerują. Po pewnym czasie larwy przytwierdzają się na stałe do rośliny, gdzie żerują, przechodzą dalszy rozwój, pokrywają się tarczką i przekształcają w formie imaginalne. Gatunek ten daje 3-4 pokolenia w ciągu roku.

Objawy

objawy icon

Szkodliwość tarcznika oleandrowca polega na wysysaniu soków, co prowadzi do trwałego odbarwienia, żółknięcia i zasychania części lub całych roślin.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Występuje na wielu gatunkach, m.in. na bluszczu, oleandrze, palmach, różanecznikach i storczykach.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Zwalczanie jest dość kłopotliwe. Należy opryskiwać rośliny, stosując pestycydy o działaniu wgłębnym lub układowym, np. Mospilan 20SP. Zabieg należy powtarzać co 7-10 dni.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!