Malina

Malina.jpg

Malina

MALINA WŁAŚCIWA (Rubus idaeus) to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. W stanie dzikim występuje na znacznej części Azji oraz w niemal całej Europie, oprócz Portugalii i Islandii. W Polsce jest pospolity na całym obszarze. Krzewy uprawiane są dla smacznych i soczystych owoców. Spożywane często w postaci rozmaitych przetworów, jak i na surowo. Owoce malin znane są również ze swoich właściwości leczniczych ze względu na zawartość licznych witamin i mikroelementów.

Stanowisko

stanowisko icon

Maliny preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione.

Wymagania

wymagania icon

Malina ma duże wymagania glebowe. Do jej uprawy najlepiej nadają się gleby bogate w próchnicę i składniki mineralne i o odpowiedniej zasobności w wodę. W przypadku uprawy malin na glebach mniej zasobnych warto je zasilić nawozami organicznymi, a w okresach większego zapotrzebowania na wodę również podlewać. Maliny najlepiej udają się na glebie o odczynie lekko kwaśnym. Gleba pod uprawę malin powinna być bardzo dokładnie odchwaszczona. Do nawożenia upraw doskonale nada się nawóz ZADBANY OGRÓD do truskawek i malin z mączką bazaltową. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Przypąkowe zamieranie pędów maliny - pierwsze objawy choroby pojawiają się w połowie czerwca wokół pąków śpiących lub nasady liści. Są to eliptyczne, fioletowobrązowe i stopniowo rozrastające się przebarwienia. Rozrastają się zarówno na długości pędu, jak i wszerz. Wzrost porażonych pędów ulega zahamowaniu, łuski pąków zamierają, a pąki wysychają. Porażone dwuletnie pędy zamierają. Zazwyczaj następuje to w okresie kwitnienia lub zawiązywania owoców. Szara pleśń - grzyb poraża owoce, kwiaty i pędy malin. W wyniku choroby kwiaty i pędy mogą usychać, a porażone owoce pokrywają się szarym, pylącym nalotem zarodników. Aby zapobiec chorobie należy unikać dużego zagęszczenia roślin. Antraknoza maliny - grzyb poraża wszystkie nadziemne części roślin, a przede wszystkim pędy. W wyniku porażenia tą chorobą na pędach maliny mogą wystąpić plamy początkowo ciemniejsze, a następnie zmieniające kolor na jaśniejszy i otoczone ciemniejszą obwódką. W przypadku silnego porażenia mogą zamierać pędy malin. Chore pędy należy usuwać.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Przędziorki - szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie. Kistnik malinowiec - to groźny szkodnik malin, który uszkadza zarówno liście, jak i pąki kwiatowe. Żerując w pąkach kwiatowych uszkadza je i przyczynia się do ich zasychania. Dorosłe osobniki szkodnika wygryzają tkankę liścia między nerwami.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!