ROZTOCZ TRUSKAWKOWY (Steneotarsonemus fragariae) - niewielki pajęczak należący do rodziny różnopazurkowców. Samica jest owalna z poprzeczną bruzdą pomiędzy drugą i trzecią parą kończyn. Barwa ciała jest biaława, w niewielkim stopniu lekko brunatna. Ciało długości 0,2-0,3mm. Samce są nieco mniejsze (do 0,2mm). Zimują zwykle zapłodnione samice w zwiniętych pochwach liściowych, za przylistkami lub u nasady roślin, nigdy jednak w glebie. Optymalna temperatura dla żerowania szkodnika wynosi około 20 stopni C, a wilgotność około 80%. W ciągu sezonu rozwija się do 5 pokoleń.
Objawy
Roztocza nakłuwają liście i wysysają soki, co powoduje bielenie i żółknięcie, a następnie deformacje liści. Porażone rośliny są małe, słabo plonują i mogą w całości wypadać. Kwitną słabo, a środki kwiatów brunatnieją.
Rośliny żywicielskie
Gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony i jest jednym z głównych szkodników truskawki, zarówno w uprawie gruntowej, jak i pod osłonami.
Sposoby zwalczania
Zwalczanie polega głównie na zakładaniu nowych plantacji ze zdrowej i wolnej od roztoczy rozsady. Po zbiorze owoców liście należy kosić i palić. Zwalczanie chemiczne prowadzi się przed owocowaniem i po jego zakończeniu. W przypadku zauważenia niepokojących objawów stosujemy preparat Agrocover Koncentrat.