Goździk chiński
Najpopularniejsze odmiany:
Największe znaczenie mają odmiany F1, o niskim wzroście i bardzo obfitym kwitnieniu, z grupy ‘Aristo’, ‘Charm’ i ‘Diamond’. Można je nabywać w kolorach lub w wielobarwnych mieszankach. Bardzo cienione są także mieszańce F1 goździka chińskiego i brodatego, o niskim wzroście, 20-30 cm, polecane przede wszystkim do uprawy w pojemnikach. Grupy ‘Marquis’, ‘Festival’ i ‘Ideal’ liczą po kilka, a nawet kilkanaście odmian. Goździk chiński nadaje się na kwietniki, obwódki, do ogrodów skalnych i do uprawy w pojemnikach.
Stanowisko
Rośliny mają niewielkie wymagania glebowe, dobrze rosną na glebach przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych. Wskazane jest regularne, ale niezbyt silne nawożenie.
Wymagania
Nasiona wysiewa się w lutym pod osłonami. Pikujemy gdy roślinki mają 3-4 liście pojedynczo do doniczek. Na miejsce stałe wysadzamy w połowie maja w roz¬stawie 15x20 cm.
Najczęściej występujące choroby:
Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko. Wykonujemy oprysk np. Switch 62,5 WG, Polyversum WP, Agrocover Spray.
Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Agrocover Spray).
Najczęściej występujące szkodniki:
Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.