Maciejka
Maciejka uprawiana w ogrodach różni się od dziko rosnącej nieco silniejszym wzrostem i większymi kwiatami. Specjalistyczne firmy nasienne nie oferują odmian, ale starannie wyselekcjonowane formy, wyrównane pod względem wysokości roślin i barwy kwiatów.
Ze względu na bardzo silny zapach kwiatów maciejkę uprawia się w pobliżu ławek, altan, pod oknami. Nieliczne i małe kwiaty nie mają walorów dekoracyjnych i w dzień są zamknięte. Dlatego maciejkę sieje się w małych grupach, w sąsiedztwie roślin obficie i długo kwitnących.
Stanowisko
Rośliny silnie rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocenionych. Maciejka nie znosi przesadzania.
Wymagania
Maciejka należy do roślin o niewielkich wymaganiach. Nasiona sieje się wprost do gruntu w połowie kwietnia. Aby przedłużyć kwitnienie, można siać nasiona co 2 tygodnie, do połowy czerwca. Latem przekwitające i zasychające rośliny należy stopniowo usuwać.
Najczęściej występujące choroby:
Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko. Po zauważeniu objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).
Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Signum 33 WG, Stoper AE).
Najczęściej występujące szkodniki:
Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.