Ostróżka ogrodowa
Stanowisko
Ostróżeczki głęboko się korzenią i dlatego dobrze rosną na glebach starannie uprawionych, średnio zwięzłych, umiarkowanie wilgotnych. Najobficiej kwitną w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru.
Wymagania
Nasiona sieje się wprost do gruntu w końcu marca i kwietniu lub jesienią poprzedniego roku. Siewki przerywa się, zachowując odstępy w rzędzie 5-10 cm. Odległość między rzędami nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Ostróżeczki najładniej wyglądają w wielobarwnych grupach. Nadają się też na kwiat cięty, chociaż są mniej trwałe od ostróżek bylinowych.
Najczęściej występujące choroby:
Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Polyversum WP).
Plamistości liści - pojawienie się na liściach okrągłych, czarnych i lekko postrzępionych plam świadczy o obecności tej choroby. Po pewnym czasie następuje żółknięcie i opadanie porażonych liści. Regularne opryski pomogą uchronić przed chorobą (np. Polyversum WP).