Szarłat zwisły
SZARŁAT ZWISŁY (Amaranthus caudatus) - występuje w tropikalnej Azji i Afryce. Rośliny osiągają wysokość 1 m. Łodygi są silnie rozkrzewione i obficie ulistnione; liście podłużnie jajowate lub eliptyczne. Kwiaty bardzo małe, amarantowo czerwone, zebrane w zbite kłosy, a te w długie, zwisające wiechy. Kwitnienie rozpoczyna się na początku lipca i trwa do jesieni. Owocem jest jednonasienna puszka. Odmiany różnią się wysokością roślin i barwą kwiatów. ‘Atropurpureus’ osiąga wysokość 120 cm, a ‘Pony Tail’ – 75 cm. Obydwie odmiany mają kwiaty purpurowe. Mniej rozpowszechnione są odmiany o kwitach seledynowych, jak np. ‘Green Tail’. Szarłat zwisły pięknie wygląda w niewielkich grupach na trawnikach. Cięte pędy wykorzystuje się w bukieciarstwie; po zasuszeniu nadają się do zimowych kompozycji.
Stanowisko
Szarłat zwisły najlepiej rośnie w na glebach lekkich, próchniczych, wapiennych, w miejscach ciepłych, słonecznych. Tworzy wtedy duże kwiatostany i obficie kwitnie, aż do pierwszych przymrozków.
Wymagania
Nasiona sieje się w końcu marca lub na początku kwietnia w chłodnej szklarni. Rośliny przesadza się na miejsce stałe pod koniec maja, zachowując odstępy 40-50 cm.