Forsycja pośrednia

Forsycja.jpg

Forsycja pośrednia

FORSYCJA POŚREDNIA (Forsythia x intermedia) - tworzy krzewy wysokości 2-3 m, o pędach początkowo wyprostowanych, później na wierzchołkach zwisających. Pędy SA lekko czterokanciaste, oliwkowożółte. Liście są pojedyncze, rzadko trójklapowe lub trójlistkowe, jajowato wydłużone do jajowato lancetowatych, mniej więcej od połowy długości ząbkowane, na wierzchu ciemnozielone i nieco błyszczące, na spodzie jaśniejsze, 6-8 cm długości i 2-3,5 cm szerokości. Liście trójlistkowe są zwykle mniejsze od pojedynczych. Kwiaty barwy intensywnie żółtej, utrzymują się do trzech tygodni. Do najczęściej spotykanych należą: ‘Densiflora’, ‘Galden Times’, ‘Goldzauber’, ‘Lynwood’, ‘Primulina’, ‘Spectabulis’.

Stanowisko

stanowisko icon

Forsycje wymagają gleb żyznych i wilgotnych, o luźnej strukturze. Na glebach suchych liście szybko więdną i zwieszają się. Ze względu na płytki, lecz bardzo słabo rozbudowany system korzeniowy, złożony głównie z cienkich korzeni, źle znoszą konkurencję roślin podobnie się korzeniących i słabo rosną w miejscach zadarnionych lub zachwaszczonych. Gleby pod krzewami forsycji nie należy przekopywać, można ją tylko płytko motyczyć. Korzystniejsze jest ściółkowanie i utrzymywanie ściółki w dobrej wilgotności. Forsycje sadzi się na stanowisku słonecznym, zabezpieczonym przed mroźnymi wiatrami, gdzie kwitnie najobficiej. Znoszą jednak lekkie zacienienie.

Wymagania

wymagania icon

Uprawiane u nas forsycje tworzą na ogół duże krzewy, dlatego w mniejszych ogrodach umieszcza się je tak, aby nie zasłaniały innych roślin. Wybiera się zwykle miejsca w narożnikach ogrodu lub w pobliżu ogrodzenia. W dużych ogrodach forsycje sadzi się w miejscach bardziej eksponowanych. Ładnie wyglądają na tle krzewów iglastych i liściastych zawsze zielonych. Kwitnące forsycje pięknie kontrastują z czerwono kwitnącą porzeczką krwistą (obydwa krzewy kwitną o tym samym czasie). Spośród bylin ładne zestawienie z forsycjami tworzą cebulice o pięknych niebieskich kwiatach rozwijających się w tym samym czasie. Najwytrzymalsze na mróz są w naszym klimacie odmiany kórnickie, po nich forsycja koreańska (ale mało efektowana dlatego rzadko spotykana), następnie forsycja pośrednia i jej odmiany, a na końcu efektowana (lecz wrażliwa) forsycja zwisająca. Forsycje nadają się do uprawy w miastach, ponieważ dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza. Krzewy powinny wyglądać naturalnie, dlatego nie wymagają cięcia formującego. Wycina się jedynie pędy stare, przemarznięte lub złamane. Jeżeli zimą przemarzło dużo pędów to wycina się je nisko nad ziemią, jednocześnie odmładzając krzewy. Podobnie postępuje się z krzewami wieloletnimi, wyglądającymi staro, ale wtedy cięcie odmładzające wykonuje się po zakończeniu kwitnienia. U forsycji częściej przemarzają pąki kwiatowe niż pędy. Rośliny forsycji w pojemnikach i ścięte gałązki nadają się do pędzenia i przyspieszania kwitnienia. Forsycja rozmnaża się łatwo za pomocą sadzonek pędowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!