Migdałek trójklapowy

Migda%C5%82ek.jpg

Migdałek trójklapowy

MIGDAŁEK TRÓJKLAPOWY (Prunus triloba) w uprawie jest reprezentowany przez odmianę pełnokwiatową ‘Multiplex’. Jest krzewem lub małym drzewkiem do 3 m wysokości. Pędy ma ciemnobrązowe, pokryte krótkimi włoskami, liście zmiennego kształtu, od szerokoeliptycznych do odwrotnie jajowatych, długości 3-10 cm i szerokości 2,5-5 cm, na wierzchołki często 3-klapowane. Kwiaty są prawie siedzące, pełne, średnicy 2-5 cm, osadzone pojedynczo lub po dwa na całej długości zeszłorocznych pędów, w pąku ciemnoróżowe, rozwinięte różowe, przekwitające bladoróżowe. Wyglądają jak małe, pełne „różyczki”. Kwitnie bardzo obficie na przełomie kwietnia i maja. W okres kwitnienia roślina wchodzi w 2-3 roku po posadzeniu, ale czasami kwitną już w szkółce. Migdałek może być sadzony pojedynczo lub w grupach we wszelkiego typu ogrodach. Bardzo ładnie wyglądają alejki z drzewek migdałka. Ze względu na wczesne i bardzo obfite kwitnienie, atrakcyjny kształt oraz barwę kwiatów zasługuje na szerokie rozpowszechnienie. Migdałek trójklapowy w pojemnikach lub w formie ściętych gałązek jest jednym z najcenniejszych krzewów do pędzenia i przyspieszania kwitnienia.

Stanowisko

stanowisko icon

Migdałek wymaga ciepłych, słonecznych i zacisznych stanowisk. W miejscach odkrytych kwitnie mniej obficie. Wytrzymuje temperaturę do minus 30 C, może być zatem uprawiana w całym kraju. Podczas surowych zim zdarzają się jednak przemarznięcia pąków kwiatowych. Znosi dobrze warunki miejskie.

Wymagania

wymagania icon

Podłoże i podlewanie:

Migdałek wymaga gleby żyznej i wilgotnej. Podczas suchej wiosny rośliny niepodlewane kwitną krótko.

Przycinanie:

Natychmiast po przekwitnieniu wszystkie pędy się przycina nad 3 pąkiem licząc od ich nasady. Na wyrosłych nowych pędach powstaną latem pąki, które rozkwitną wiosną w roku następnym, tak więc korona prawidłowo prowadzona migdałka jest odtworzona co roku na nowo.

Rozmnażanie:

Migdałek jest rozmnażany u nas zwykle prze okulizację na podkładce śliwy ałyczy, która wydaje liczne odrośla zagłuszające często migdałek. Dlatego gdy tylko się pojawią w przyziemnej części podkładki trzeba je natychmiast odcinać przy nasadzie. Bardzo efektowną formę drzewka otrzymuje się przez szczepienie na pewnej wysokości pnia ałyczy lub innych podkładek.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Dziurkowatość liści drzew pestkowych - objawia się drobnymi brunatnymi plamami otoczonymi czerwoną obwódką. Obumarłe tkanki w liściu wykruszają się i powstają dziury o nierównych brzegach. Przy dużym nasileniu objawów liście migdałka żółkną, brązowieją i ostatecznie opadają. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne usuwanie chorych liści i nie dopuszczanie do zwilżania ich podczas podlewania. 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilioza) - na pojedynczych pędach w obrębie korony, liście migdałka gwałtownie więdną, brązowieją i obumierają. Obumarłe liście nie opadają lecz zwisają na pędach. Takie pędy należy wycinać i palić. Ponadto warto wykonać 2-3 zabiegi preparatami naturalnymi lub środkami grzybobójczymi (np. Evasiol, Lecitec, Miedzian Extra 350 SC, Miedzian 50 WP).

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko. Po zauważeniu objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Polyversum WP, Agrocover Spray).

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek (np. Agrocover Spray).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!