Rukola
Stanowisko
Rukolę można siać w gruncie, donicach na balkonie oraz nieogrzewanych tunelach foliowych i szklarniach. Bardzo dobrze znosi przymrozki. To warzywo szybko rosnące. W gruncie nie należy siać rukoli obok rzodkiewek i rzodkwi. Mają bowiem wspólnego szkodnika – pchełkę ziemną (wygryza dziury w liściach). W uprawie doniczkowej pchełki ziemne nie sprawiają problemów.
Wymagania
Pierwszy termin siewu rukoli to wiosna – marzec i kwiecień, zaś drugi to koniec lata – sierpień oraz pierwsza połowa września. Rukola z siewu wiosennego, jeśli nie trafi na talerz, zakwita i zawiązuje mnóstwo nasion. Można je zebrać i posiać pod koniec lata. W ten sposób zbiory rukoli są podwójne.
Nasiona rukoli są drobne jak mak. Sieje się je w rzędach albo rzutowo. Jeśli wzejdą zbyt gęsto, siewki trzeba przerwać. Wyrywa się je z korzeniami i przeznacza np. na sałatki.
Rukola nie potrzebuje zasilania w czasie wzrostu. Jeżeli ziemia jest mało żyzna, przed siewem warto ją wzbogacić kompostem albo innym naturalnym nawozem, jak np. Biohumus Max do Ziół.
Rukola rośnie tak szybko, że już po 3-4 tygodniach można ją zrywać i przeznaczać do jedzenia. W pierwszej kolejności wyrywa się z korzeniami rośliny rosnące zbyt gęsto. Starszym, rozrośniętym rukolom można obcinać pojedyncze liście albo też wyrywać je z korzeniami. Najsmaczniejsze są młode, nie w pełni wyrośnięte liście. Gdy rukola zakwita, liście stają się twardsze, mniej smaczne.
Najczęściej występujące choroby:
Mączniak rzekomy - tworzą się nierównomierne plamy, które stopniowo powiększają się i wykruszaj doprowadzając do powstawania charakterystycznych spękań.
Kiła kapustnych - rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność i ciepła pogoda. W efekcie porażenia na zgrubieniach rzodkiewki powstają narośla, a liście wiotczeją i stopniowo zamierają.
Czerń krzyżowych - powoduje początkowo szarawe lub ciemniejsze przebarwienia na skórce rzodkiewki. Objawy te w późniejszym czasie mogą pokrywać większą powierzchnię zgrubienia.
Najczęściej występujące szkodniki:
Śmietka kapuściana - larwy pojawiają się w maju i wgryzają się do środka zgrubień rzodkiewki.
Pchełki - żerowaniu szkodników sprzyja ciepła i sucha pogoda. Wygryzają niewielkie otwory w liściach, co przy masowym występowaniu może doprowadzić do zamierania nawet całych roślin.