Szałwia lekarska

Sza%C5%82wia+lekarska.jpg

Szałwia lekarska

SZAŁWIA LEKARSKA (Salvia officinalis) – to półkrzew dorastający do 60 cm. Rozgałęziona łodyga jest zdrewniała u podstawy. Liście młodej szałwii mają kolor szarawo srebrzysty, który wraz z czasem zmienia się na zielony. Miododajne kwiaty, skupione w kwiatostany, kwitną od czerwca do października na fioletowo, czasem na biało i różowo. Wysiew nasion na rozsadę: III, IV w temperaturze 16-22°C. Sadzenie rozsady do gruntu: V, VI w odległości 45-60 cm od siebie. Rozmnażanie: także przez odnóżki, podział korzeni lub metodą odkładów. Zbiór: liście na bieżąco, gdy rośliny dobrze się rozwijają.

Stanowisko

stanowisko icon

Szałwia najlepiej czuje się na słonecznych i ciepłych stanowiskach, na glebie żyznej i zasadowej.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Evasiol.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!