MĄCZLIK SZKLARNIOWY (Trialeurodes vaporariorum) - dojrzały pluskwiak ma białą barwę od pokrywającego go pyłku. Jego wielkość dochodzi do 1,5 mm długości, posiada dachówkowato złożone skrzydła. Larwy mało ruchliwe o trzech parach nóg, owalne i spłaszczone, barwy żółtozielonej.
Objawy
Szkodnik wysysa soki z liści. Początkowo występują żółtawe plamy i marszczenie się liści. W końcowym efekcie całe blaszki liściowe żółkną, zasychają a następnie opadają. W wyniku żerowania szkodnika następuje osłabienie wzrostu rośliny a także zeszpecenie lepkimi wydzielinami tzw. rosa miodowa, na której rozwijają się grzyby czerniowe.
Rośliny żywicielskie
Uprawy szklarniowe (pomidor, ogórek, pelargonie, sałata, szałwia, fuksja i wiele innych roślin ozdobnych).
Sposoby zwalczania
Sprawdzonym sposobem zwalczania mączlika szklarniowego jest wykorzystanie żółtych tablic lepowych, które umieszcza się w pobliżu skrzynek z kwiatami. Prostym i w miarę skutecznym sposobem jest wyłapywanie dorosłych owadów odkurzaczem. Zabieg ten najlepiej jest przeprowadzać wcześnie rano, gdyż z powodu niższej temperatury owady są mało ruchliwe. W walce ze szkodnikami warto wykorzystać także napar tytoniowy, którym wykonujemy oprysk. Dobre rezultaty w zwalczaniu mączlika uzyskuje się przez introdukcję do szklarni dobrotnicy szklarniowej, która jest jego pasożytem. W przypadku masowego występowania szkodników należy wykonać oprysk preparatem owadobójczym o działaniu układowym, np. Mospilan 20SP. Dzięki temu zwalczymy także larwy znajdujące się w podłożu. Zwalczanie mączlika jest dość uciążliwe, tworzy bowiem rasy odporne na pestycydy. Dlatego warto wykorzystywać różne metody zwalczania tego szkodnika.