Ukorzeniacze do sadzonek – rodzaje i stosowanie

To specjalistyczne preparaty bardzo łatwe w stosowaniu. Ukorzeniacze do sadzonek sprawiają, że rośliny lepiej się przyjmują. Szybciej wypuszczają korzenie i zaczynają rosnąć.

Ukorzeniacze do sadzonek – rodzaje i stosowanie

1. Co to są ukorzeniacze?

Ukorzeniacze to specjalistyczne nawozy przeznaczone do wspomagania korzenienia sadzonek. Zawierają aktywatory procesów powstawania korzeni oraz składniki pokarmowe: bor, cynk, fosfor, mangan, miedź, molibden, potas, żelazo. Ich proporcje są różne w zależności od rodzaju i przeznaczenia ukorzeniaczy (do sadzonek zielonych, półzdrewniałych i zdrewniałych).

Ukorzeniacze przydają się do rozmnażania wegetatywnego roślin – z sadzonek pobranych z roślin matecznych. Najczęściej takich preparatów używa się w ogrodach, ale nadają się też do sadzonek roślin pokojowych i balkonowych. Dzięki nim więcej sadzonek się przyjmuje. Poza tym, bez szczepienia, które jest zabiegiem dość trudnym dla ogrodników amatorów, można wyhodować nowe egzemplarze roślin, w tym trudnych lub bardzo trudnych do ukorzeniania, zwykle o identycznych cechach jak rośliny mateczne.

Preparaty ukorzeniające nie tylko stymulują wypuszczanie korzeni przez sadzonki. Regenerują również uszkodzenia, np. ran spowodowanych cięciem sekatorem, oraz sprzyjają lepszemu wzrostowi roślin. Ukorzeniacze kupuje się w sklepach ogrodniczych. Mogą mieć postać płynu, proszku lub żelu. Rodzaj ukorzeniacza - sadzonek zielonych, półzdrewniałych lub zdrewniałych - trzeba dobrać do swoich potrzeb oraz roślin, które mają być ukorzeniane. Przykładowo, do sadzonkowania roślin pokojowych i balkonowych najczęściej używa się ukorzeniacza do roślin zielonych. W ogrodzie i na działce przydają się wszystkie rodzaje ukorzeniaczy: do sadzonek zielonych, półzrewniałych oraz zdrewniałych.

Przeczytaj także: Rozmnażanie krzewów ozdobnych za pomocą sadzonek zdrewniałych

Ukorzeniacze do sadzonek – rodzaje i stosowanie

2. Kiedy stosować ukorzeniacz?

Rośliny ogrodowe, pokojowe i balkonowe można rozmnażać na wiele sposobów. Sadzonkowanie jest jednym z popularniejszych. Polega na pobraniu sadzonki z rośliny matecznej, a następnie umieszczeniu jej w podłożu (ziemi, torfie, piasku itp.). Wiele roślin ukorzenia się tak łatwo, że prawie 100% sadzonek przyjmuje się nie tylko bez stosowania ukorzeniacza, ale nawet i bez podłoża (można je wstawić do pojemnika z wodą). To np. bluszcz, sępolia, truskawka, trzykrotka, wierzba, zielistka.

Mnóstwo roślin ukorzenia się jednak średnio trudno, np. bukszpan, hortensja, jaśminowiec, kalina, albo trudno i bardzo trudno, jak azalia, brzoskwinia, pigwa, róża, różanecznik, iglaki. Stosowanie ukorzeniaczy w ich przypadku to większa szansa, że sadzonki się przyjmą. Najczęściej używa się ich wiosną – w przypadku sadzonek zielonych, latem – sadzonek półzdrewniałych lub jesienią – gdy ukorzeniane są sadzonki zdrewniałe. Końce sadzonek zanurza się w ukorzeniaczu na kilka sekund tuż przed wsadzaniem ich do podłoża. Do posadzenia na miejscach stałych młode rośliny nadają się po kilku tygodniach lub miesiącach (w zależności od gatunku).

Przeczytaj także: Rododendron – jak rozmnożyć i kiedy sadzić

3. Jakie są rodzaje sadzonek?

Sadzonki pobierane z roślin dzieli się na zielone (zielne, niezdrewniałe), półzdrewniałe oraz zdrewniałe. Rodzaje ukorzeniaczy należy dobierać do typu sadzonek (informacje podane są na opakowaniach). Mają nieco inny skład, dzięki czemu ukorzenianie przebiega optymalnie. Trzeba pamiętać, że pędy przeznaczone na sadzonki powinny być zdrowe – nie mogą mieć widocznych oznak chorób (np. plamy i dziury w liściach) oraz żerowania szkodników. Należy je pozyskiwać w terminach  odpowiednich dla danego gatunku.

  • Sadzonki zielone (zielne, niezdrewniałe) – najczęściej rozmnaża się z nich rośliny pokojowe i balkonowe. Jednak w ten sposób można też rozmnażać krzewy i drzewa ogrodowe, jak agrest, aktinidia, ałycza, aronia, brzoskwinia, cytryniec. Pędy na sadzonki zielone najlepiej pozyskiwać wiosną lub na początku lata. Należy pociąć je na fragmenty o długości około 15 cm. Aby sadzonki były mniej narażone na utratę wody po posadzeniu, usuwa się dolne liście. Po zanurzeniu ich końców w ukorzeniaczu do sadzonek zielonych, sadzi się je w skrzynkach, donicach lub inspektach. Ukorzeniające się sadzonki zielone są wrażliwe na brak wody. Dlatego można im zrobić namioty np. z folii. Trzeba pamiętać o ich systematycznym podlewaniu;
  • Sadzonki półzdrewniałe – najlepiej ukorzeniają się, gdy mają tzw. piętkę. Pozyskuje się je zwykle latem. W ten sposób można rozmnażać np. cytrusy, czereśnię, ostrokrzew, pięciornik, iglaki. Po zamoczeniu końcówek w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych, sadzi się je w donicach, skrzynkach, inspektach, a nawet w gruncie. Należy pamiętać o podlewaniu posadzonych sadzonek półzdrewniałych, zwłaszcza jeśli są ukorzeniane w pojemnikach;
  • Sadzonki zdrewniałe – z roślin, które ukorzeniają się łatwo, jak agrest, dereń, pigwowiec i porzeczka,  pędy pobiera się wczesną wiosną lub jesienią. Z roślin ukorzeniających się trudniej, jak borówka, hortensja, róża, winorośl czy iglaki, lepiej pobierać sadzonki zdrewniałe na przełomie jesieni i zimy. Na sadzonki zdrewniałe najlepsze są pędy jednoroczne oraz dwuletnie, ale możliwe jest ukorzenianie również pędów starszych. Mogą mieć tzw. piętkę (wtedy ukorzeniają się łatwiej) lecz niekoniecznie. Najlepiej korzenie wypuszczają sadzonki z trzema węzłami (miejsca osadzenia pąków), przycięte na długość około 15 cm. Sadzonki zdrewniałe sadzi się pionowo od razu do gruntu tak, aby w ziemi znajdowały się przynajmniej dwa węzły z pąkami. Ukorzeniają się łatwiej, jeśli przed posadzeniem ich końce zostaną zanurzone w ukorzeniaczu do sadzonek zdrewniałych. Po posadzenia zaś warto sadzonki podsypać ściółką (ogranicza wysychanie i głębokie przemarzanie gleby).
Ukorzeniacze do sadzonek – rodzaje i stosowanie

4. Jak stosować ukorzeniacze?

  • Korzonek Z w płynie do sadzonek zielonych – stosuje się roztwór o stężeniu 50%. Przykładowo, 10 ml preparatu + 10 ml wody wystarcza nawet na kilkadziesiąt sadzonek. W przygotowanym roztworze należy moczyć końcówki sadzonek na długości 0,5-1 cm. Czas moczenia to 2-3 sekundy. Następnie sadzonki należy umieszczać w podłożu. Ukorzeniacz do sadzonek zielonych (zielnych) zawiera fosfor (8,5%) i potas (16,5%), a także bor (0,5%), miedź (0,016%), żelazo (0,08%), mangan (0,04%), molibden (0,002%), cynk (0,0018%);
  • Korzonek Pz w płynie do sadzonek półzdrewniałych - stosuje się roztwór o stężeniu 50%. Przykładowo, 10 ml preparatu + 10 ml wody wystarcza nawet na kilkadziesiąt sadzonek. W przygotowanym roztworze moczy się końcówki sadzonek na długości 2-5 cm. Czas moczenia to 5-10 sekund. Następnie sadzonki należy umieszczać w podłożu. Ukorzeniacz do sadzonek półzdrewniałych zawiera fosfor (8%) i potas (15%), a także bor (0,75%), miedź (0,012%), żelazo (0,16%), mangan (0,06%), molibden (0,006%), cynk (0,03%);
  • Korzonek D w płynie do sadzonek zdrewniałych - stosuje się roztwór o stężeniu 50%. Przykładowo, 10 ml preparatu + 10 ml wody wystarcza nawet na kilkadziesiąt sadzonek. W przygotowanym roztworze należy moczyć końcówki sadzonek na długości 2-5 cm. Czas moczenia to 5-10 sekund. Następnie sadzonki należy umieszczać w podłożu. Ukorzeniacz do sadzonek zdrewniałych zawiera  fosfor (7%) i potas (13,5%), a także bor (0,8%), miedź (0,016%), żelazo 0,23%, mangan (0,09%), molibden (0,008%), cynk (0,04%).

5. Czy warto stosować ukorzeniacze?

Dzięki ukorzeniaczom więcej sadzonek się przyjmuje. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy ukorzeniane są rzadkie rośliny albo które trudno jest rozmnożyć nie tylko przez sadzonkowanie, ale i na inne sposoby, np. odkłady. Poza tym wyhodowane rośliny mają najczęściej cechy jak rośliny mateczne (wyjątek to rośliny szczepione np. na pniu, które mogą urosnąć wyższe). To sprawia, że można wcześniej – przed pobraniem pędów - ocenić, np. w ogrodzie sąsiada czy przyjaciół, nie tylko wygląd roślin, ale równie odporność, a nawet – mi.in. w przypadku aronii, brzoskwini, borówki czy moreli -  spróbować ich owoców.

Przy pomocy sadzonkowania i ukorzeniacza można za jednym razem wyhodować wiele tak samo wyglądających roślin. Dlatego w ten sposób często rozmnaża się m.in. krzewy przeznaczone na żywopłoty. Niektóre rośliny łatwo rozmnażają się także przez odkłady, np. ostrokrzewy. Jednak jeśli prowadzone są jako drzewa, które nie mają nisko umieszczonych pędów, jest to często niemożliwe. Sadzonki zaś można pobierać również z wyższych partii roślin, w tym różniące są od innych np. barwą liści. To sposób, by wyhodować własne odmiany (tzw. sporty).

Sadzonkowanie jest tanią metodą rozmnażania roślin. Nie trzeba mieć też specjalnej wiedzy ogrodniczej, np. jak w przypadku szczepienia. Wystarczy pobrać sadzonki, zanurzyć ich końcówki w ukorzeniaczu i posadzić. Od czasu do czasu ukorzeniające się rośliny trzeba podlewać.

Przeczytaj także: W jaki sposób hoduje się nowe odmiany roślin

Ukorzeniacze do sadzonek – rodzaje i stosowanie

6. Jakie są inne sposoby poprawiające ukorzenianie?

Nie tylko ukorzeniacze wspomagają proces przyjmowania się sadzonek. Bardzo ważne jest także, aby pędy na sadzonki pobierać z roślin matecznych w odpowiednich dla danego gatunku terminach. Wiele roślin potrzebuje podczas ukorzeniania odpowiednio długiego dnia (dlatego nie wypuszczają korzeni zimą). Są też gatunki, które lepiej się ukorzeniają nie tylko gdy dzień jest długi, ale także jeśli jednocześnie zapewni im się słoneczne stanowisko. Wśród nich są pelargonia i cytrusy. Dlatego jeśli wiosna jest pochmurna, warto stosować lampy do doświetlania roślin (dostępne są w sklepach ogrodniczych).

Niektóre sadzonki podczas ukorzeniania muszą mieć ciepło. Wśród nich są przede wszystkim rośliny pokojowe, które często pochodzą z tropikalnych rejonów świata. Z roślin ogrodowych ciepłego podłoża (22-24°C) potrzebują np. borówka amerykańska oraz głóg. Dodatkowo borówce, ale także innym roślinom kwaśnolubnym, jak azalia, magnolia, różanecznik trzeba koniecznie zapewnić podłoże o kwaśnym odczynie. Może to być Torf ogrodniczy kwaśny wymieszany z piaskiem (w proporcji 2:1) lub Gotowe podłoże do rododendronów, azalii, wrzosów i wrzośców czy Gotowe podłoże do borówek i innych roślin kwaśnolubnych.

Sadzonki mogą się ukorzenić tylko wtedy, gdy mają wilgotne podłoże. Jeśli są posadzone w skrzynkach lub donicach należy je systematycznie podlewać. Dodatkowo można nad nimi zrobić rodzaj namiotu z folii, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Sadzonki ukorzeniane w ogrodzie, np. na rozsadniku, podlewane są naturalnie (deszcz, śnieg). Dodatkowego nawadniania potrzebują w czasie suszy.

Od czasu do czasu warto sadzonki opryskać preparatem Biosept Active Spray (na bazie ekstraktu z grejpfruta). To środek, który m.in. poprawia ukorzenianie oraz chroni przed chorobami grzybowymi, jak szara pleśń, fuzarioza, zgorzel.

Autor

Poradnik został napisany przez Eksperta Target, który od wielu lat pomaga czytelnikom rozwiązywać problemy związane z uprawą, pielęgnacją i ochroną roślin.

Miłość do roślin i pasja do ogrodnictwa naszego Eksperta pomaga mu w tworzeniu wartościowych poradników, które szczególnie przydatne są ogrodnikom amatorom oraz posiadaczom ogródków działkowych.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!