Truskawka

Truskawka+(3).jpg

Truskawka

TRUSKAWKA (Fragaria x ananassa) to mieszaniec skrzyżowany z poziomki wirginijskiej (Ameryka Północna) oraz z poziomki chilijskiej. Gatunek uprawiany jest przede wszystkim dla smacznych owoców, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. W uprawie występuje mnóstwo odmian, w tym także powtarzających owocowanie czy pnących.

Stanowisko

stanowisko icon

Truskawki najlepiej udają się na stanowisku o dużym nasłonecznieniu. W uprawie doskonale sprawdzają się podwyższone zagony, dzięki czemu rośliny oraz dojrzewające na nich owoce są lepiej doświetlone. Truskawki są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego warto sadzić w miejscach osłoniętych od silnego wiatru.

Wymagania

wymagania icon

Truskawki nie mają zbyt dużych wymagań glebowych. Mogą być uprawiane na każdej glebie, jednak najlepsze do uprawy będą gleby niezbyt ciężkie, przewiewne, o dużej zawartości próchnicy. W przypadku gleb mniej zasobnych przed posadzeniem roślin warto glebę zasilić nawozami organicznymi, np. kompostem lub obornikiem. Truskawki najlepiej udają się na glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie. Chwasty musimy usuwać regularnie albo ręcznie, albo za pomocą herbicydów. W okresie owocowania truskawek wzrasta ich zapotrzebowanie na wodę. Jeśli w tym czasie występuje zbyt mała ilość opadów koniecznie jest podlewanie roślin. Glebę pod roślinami najlepiej jest wyściółkować słomą, co pozwoli na pozyskanie czystych owoców. Ochroni również podłoże przed nadmiernym jego przesuszeniem oraz przed zachwaszczeniem. W trakcie sezonu wegetacyjnego ważne jest także usuwanie rozłogów, a po zakończeniu zbioru owoców również koszenie liści. Do nawożenia upraw doskonale nada się nawóz ZADBANY OGRÓD do truskawek i malin z mączką bazaltową, który wzmacnia i uodparnia rośliny dzięki naturalnie zawartej krzemionce w mączce bazaltowej.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - ta choroba grzybowa jest przyczyną dużych strat w uprawie truskawek. W wyniku porażenia owoce truskawek masowo gniją. Na porażonych owocach i innych częściach roślin pojawia się szary nalot zarodników. Biała plamistość liści truskawki - na porażonych liściach pojawiają się małe, jasne plamy z ciemniejszą obwódką. W przypadku silnego porażenia plamy mogą zlewać się ze sobą. Liście mogą zamierać.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Roztocz truskawkowy - charakterystycznymi objawami żerowania szkodnika są zniekształcenia liści, zmniejszenie wielkości owoców oraz zahamowany wzrost roślin. Silnie zaatakowane rośliny mogą całkowicie zasychać. Kwieciak malinowiec - szkodnik ten powoduje uszkodzenia liści i pąków kwiatowych. Na zaatakowanych liściach widoczne są nieduże dziurki wygryzione przez żerujące chrząszcze. Natomiast w wyniku żerowania chrząszczy i składania jaj w pąkach kwiatowych ulegają one uszkodzeniu i w efekcie całkowitemu zasychaniu.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!