Lepnota Llave'a
LEPNOTA LLAVE'A (Cuphea llavea) - pochodzi z Meksyku, gdzie jest byliną, natomiast w naszym klimacie jest uprawiana jak rośliny jednoroczne. Wysokość roślin wynosi 30-60 cm. Łodygi są w dolnej części płożące, rozgałęzione, wyżej wzniesione, a kwiaty osadzone w kątach liści na krótkich szypułkach. Płatki, zrośnięte w rurkę, mają tylko końce rozchylone, zaokrąglone. Kwitnienie trwa przez całe lato. Owocem jest torebka. Do najnowszych odmian należy obficie kwitnąca ‘Torpedo’ o krwistoczerwonych kwiatach oraz łodygach i liściach pokrytych gęstymi, szorstkimi włoskami. W podwieszanych pojemnikach spotyka się lepnotę ognistą, której kwiaty przypominają miniaturkę palącego się cygara. U odmian ’Dynamite’ i ‘Medaillon’ kwiaty są pomarańczowo szkarłatne, natomiast grupa Coan obejmuje odmiany o kwiatach białych, łososiowych, różowych i czerwonych. Lepnota jest rośliną rzadko uprawianą. Nadaje się przede wszystkim do tworzenia niewielkich grup ogrodowych, a także do ogrodów skalnych. Nowe odmian są polecane do uprawy w stojących i podwieszanych pojemnikach.
Stanowisko
Lepnota dobrze rośnie i obficie kwitnie na każdej glebie, w miejscach ciepłych i słonecznych. Przez systematyczne, ale umiarkowane dokarmianie może zapewnić ciągłość kwitnienia do jesieni.
Wymagania
Nasiona sieje się w końcu marca pod osłonami lub w kwietniu wprost na miejsce stałe, w rzędy: odległość między rzędami powinna wynosić 20-30 cm. Rozsadę lepnoty ognistej produkuje się w szklarni, wysiewając nasiona już w marcu. Pędy trzeba przynajmniej jeden raz przyciąć, aby silnie się rozkrzewiły.
Najczęściej występujące choroby:
Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).