Arcydzięgiel litwor

Arcydzi%C4%99giel.jpg

Arcydzięgiel litwor

ARCYDZIĘGIEL LITWOR (Angelica archangelica )- to dwuletnia roślina osiągająca do 2,5 m wysokości, nazywana także anielskim ziołem. Łodyga jest gruba i pusta w środku. Z kłącza wyrastają bruzdowate korzenie, na zewnątrz brunatne, wewnątrz białe, gąbczaste. Żółtozielone kwiaty, zebrane w kuliste baldachimy, kwitną od końca maja do lipca. Owocem jest duża rozłupka. Roślina ma silny zapach, roznoszący się po całym ogrodzie.

Stanowisko

stanowisko icon

Roślina najlepiej czuje się w pełnym słońcu lub w półcieniu, w miejscu lekko osłoniętym od wiatru. Dlatego najlepiej sadzić ją przy płotach albo w okolicach zabudowań.

Wymagania

wymagania icon

Uprawa i rozmnażanie:

Wysiew nasion na rozsadę w lipcu - sierpniu lub pod koniec sierpnia wprost do gruntu po 3-5 szt. co 1 metr. Nasiona należy lekko wgniatać je w ziemię. Po wzejściu pozostawić tylko najsilniejszą roślinę.

Zbiór:

Zbiór korzeni możliwy jest w październiku następnego roku po wysiewie. Korzenie ostrożnie wykopuje się z ziemi (wcześniej należy ściąć nadziemną część rośliny).

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Evasiol.

Szara pleśń – to popularna choroba występująca w warunkach podwyższonej wilgotności oraz nadmiernego zagęszczenia roślin. Na porażonych liściach mogą występować uwodnione, brązowe plamy stopniowo powiększające się. Na plamach może występować szary nalot zarodników. Porażone liście i kwiaty lub całe pędy usuwamy a następnie rośliny opryskujemy preparatem grzybobójczym. Plamistość liści – plamy na liściach mogą być okrągłe lub owalne koloru brązowego. Chore liście mogą opadać.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mączlik szklarniowy – te charakterystyczne owady o białych skrzydłach żerują na dolnej stronie liści. Na skutek wysysania soków z liści powodują powstawanie żółtych przebarwień na liściach, następnie ich zażółcenie i w końcu ich opadanie. Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!