Arcydzięgiel litwor
Stanowisko
Roślina najlepiej czuje się w pełnym słońcu lub w półcieniu, w miejscu lekko osłoniętym od wiatru. Dlatego najlepiej sadzić ją przy płotach albo w okolicach zabudowań.
Wymagania
Uprawa i rozmnażanie:
Wysiew nasion na rozsadę w lipcu - sierpniu lub pod koniec sierpnia wprost do gruntu po 3-5 szt. co 1 metr. Nasiona należy lekko wgniatać je w ziemię. Po wzejściu pozostawić tylko najsilniejszą roślinę.
Zbiór:
Zbiór korzeni możliwy jest w październiku następnego roku po wysiewie. Korzenie ostrożnie wykopuje się z ziemi (wcześniej należy ściąć nadziemną część rośliny).
Najczęściej występujące choroby:
Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Evasiol.
Szara pleśń – to popularna choroba występująca w warunkach podwyższonej wilgotności oraz nadmiernego zagęszczenia roślin. Na porażonych liściach mogą występować uwodnione, brązowe plamy stopniowo powiększające się. Na plamach może występować szary nalot zarodników. Porażone liście i kwiaty lub całe pędy usuwamy a następnie rośliny opryskujemy preparatem grzybobójczym. Plamistość liści – plamy na liściach mogą być okrągłe lub owalne koloru brązowego. Chore liście mogą opadać.
Najczęściej występujące szkodniki:
Mączlik szklarniowy – te charakterystyczne owady o białych skrzydłach żerują na dolnej stronie liści. Na skutek wysysania soków z liści powodują powstawanie żółtych przebarwień na liściach, następnie ich zażółcenie i w końcu ich opadanie. Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.