Wilczomlecz białobrzegi

Wilczomlecz+bia%C5%82obrzegi.jpg

Wilczomlecz białobrzegi

WILCZOMLECZ BIAŁOBRZEGI (Euphorbia marginata) - pochodzi z Ameryki Północnej. Rośliny maja wysokość 60-80 cm, są silnie rozkrzewione i obficie ulistnione. Liście są eliptyczne, o długości 5-8 cm; górne liście, a także przykwiatki są biało obrzeżone i żyłkowate. Kwiaty, jak w wszystkich wilczomleczowatych, są niepozorne, zebrane po kilka lub kilkanaście w szczytowe baldachogrona. Rośliny kwitną od lipca do września. Owocem jest torebka. Uprawia się tylko kilka odmian, które różnią się siłą wzrostu, a także intensywnością barwy i szerokością obwódki na liściach i przykwiatkach. Odmianą wcześnie kwitnącą, o szeroko, biało obrzeżonych liściach jest ‘White Top’, o wysokości 80 cm, uprawiana także pod osłonami na kwiat cięty. Do uprawy w ogrodach poleca się odmianę ‘Multicup’ o wysokości 30-45 cm. Coraz częściej spotyka się wilczomlecz białobrzegi w naszych ogrodach, sadzony w grupach lub pojedynczo, a także w szpalerach. Bardzo efektowne są połączenia z ciemnolistnymi koleusami i pernillą. Wilczomlecz może też stanowić tło dla roślin jednorocznych o niższym wzroście o intensywnie zabarwionych kwiatach, jak begonie, celozje, płomyki i inne.

Stanowisko

stanowisko icon

Wilczomlecz najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchniczych, w miejscach ciepłych, słonecznych. W cieniu rośliny tracą zwarty pokrój i mają mniej dekoracyjne liście.

Wymagania

wymagania icon

Nasiona sieje się w połowie marca w chłodnej szklarni lub w końcu kwietnia wprost do gruntu. Trzeba wtedy przerwać siewki, zachowując odstępy w rzędzie 10-12 cm.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko i może ebuliobjawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!