Jukka

Jukka+(1).jpg

Jukka

JUKKA (Yucca) – w obrębie tego rodzaju występuje około 30 gatunków, które w naturze rosną w Ameryce Środkowej. Jest to roślina drzewiasta z rodziny agawowatych (Agavaceae), wysokości 4-8m, o wspaniałych, groniastych, białych kwiatostanach długości 60-90cm. Uprawiana jest zwykle w dużych pojemnikach.

Stanowisko

stanowisko icon

Wymaga stanowiska jasnego, przewiewnego, w lecie w pełnym słońcu na tarasie lub balkonie, zaś w zimie najlepsze jest jasne pomieszczenie o temperaturze około 10 stopni C.

Wymagania

wymagania icon

Od wiosny do jesieni należy utrzymywać równomierną wilgotność. W zimie podlewa się co około 5 tygodni. Roślinę stojącą w pokoju warto od czasu do czasu zraszać. Rośliny nawozi się co 2 tygodnie od kwietnia do sierpnia. Warto stosować nawóz wieloskładnikowy płynny do palm, juk i dracen Target. Co 2 lata przed wystawieniem rośliny na zewnątrz warto przesadzić do nieco większego pojemnika. Korzenie nie znoszą stagnującej wody, dlatego należy zapewnić odpowiedni drenaż oraz otwór odpływowy. Rozmnażanie polega na odcięciu od pnia całej rozety z liśćmi, którą się doniczkuje (w substracie torfowym). Sadzonki umieszcza się w ciepłym miejscu i utrzymuje umiarkowaną wilgotność podłoża. W przypadku zbyt wysokich roślin warto skrócić pień (miejsce cięcia posypuje się sproszkowanym węglem drzewnym) poniżej którego wyrosną nowe przyrosty. Z odciętej części rośliny można wykorzystać na sadzonki wszystkie rozety liściowe.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Choroby fizjologiczne - brunatne, uschnięte brzegi lub wierzchołki liści u jukki mogą pojawić się w wyniku przesuszenia bryły korzeniowej lub zbyt suchego powietrza. Należy wówczas zwiększyć wilgotność powietrza oraz regularnie podlewać. Podobne objawy mogą powodować również przelanie lub przenawożenie roślin. Należy zastosować preparat Superplon K. Fytoftoroza - pojawia się przy zbyt wilgotnym i zimnym podłożu. Objawy to zahamowanie wzrostu oraz ciemnienie, brązowienie i zamieranie podstawy łodygi. Należy wykonać oprysk preparatem Proplant 722SL. Plamistości liści - porażane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Typowe objawy to brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając całe liście.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Wełnowce - pozostawiają białą woskową powłokę na pędach i liściach. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP. Wciornastki - na liściach pojawiają się żółte lub bezbarwne paski ze srebrnymi kropkowanymi liniami. Larwy i dorosłe pasożyty znajdują się na spodniej stronie liści. Uszkodzone liście więdną i umierają. Mszyce - na jukkach mogą pojawić się kolonie zielonych lub czarnych mszyc. Liście pokryte są lepką cieczą. Z biegiem czasu usychają i odpadają.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!