Dracena

Dracena+(1).jpg

Dracena

DRACENA (Dracaena draco) to typowy gatunek, który cieszy się największą popularnością w uprawie domowej. Dracena jest rodzajem spokrewnionym z agawą. Ma pokrój krzaczasty lub tworzy pień, zależnie od gatunku i odmiany. Inne rozpowszechnione gatunki draceny to: Dracena fragrans, Dracena deremensis, Dracena marginata, Dracena reflexa i Dracena sanderiana z wieloma odmianami, również barwnymi.

Stanowisko

stanowisko icon

Dracena wymaga stanowiska jasnego do półcienistego, bez palącego słońca. Latem najlepiej toleruje temperatury około 22-24 stopni C, zaś zimą 16-18 stopni C.

Wymagania

wymagania icon

Należy utrzymywać umiarkowaną wilgotność. W okresie zimowym oraz na ciemniejszym stanowisku podlewać słabiej. Od marca do października warto stosować nawóz wieloskładnikowy (np. Nawóz płynny do palm, juk i dracen Target). Co 2-3 lata na wiosnę zaleca się przesadzać rośliny. Najlepszym podłożem jest ziemia do roślin zielonych Target. Rozmnażanie draceny polega na ukorzenianiu sadzonek wierzchołkowych lub kawałków pnia w torfie z piaskiem wymieszanym w stosunku objętościowym 1:1. Sadzonki najlepiej pobierać wiosną lub na początku lata. Ukorzenianie następuje w temperaturze około 25 stopni C, w jasnym miejscu.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Choroby fizjologiczne - brunatne, uschnięte brzegi lub wierzchołki liści u draceny – takie objawy mogą pojawić się w wyniku przesuszenia bryły korzeniowej lub zbyt suchego powietrza. Należy wówczas zwiększyć wilgotność powietrza oraz regularnie podlewać. Podobne objawy mogą powodować również przelanie lub przenawożenie roślin. Należy zastosować preparat Superplon K. Fytoftoroza - pojawia się przy zbyt wilgotnym i zimnym podłożu. Objawy to zahamowanie wzrostu oraz ciemnienie, brązowienie i zamieranie podstawy łodygi. Należy wykonać oprysk preparatem Proplant 722SL. Plamistości liści - porażane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Typowe objawy to brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając całe liście.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Wełnowce - pozostawiają białą woskową powłokę na pędach i liściach. Zwalczanie preparatem Mospilan 20 SP. Wciornastki - na liściach pojawiają się żółte lub bezbarwne paski ze srebrnymi kropkowanymi liniami. Larwy i dorosłe pasożyty znajdują się na spodniej stronie liści. Uszkodzone liście więdną i umierają. Mszyce - na dracenie mogą pojawić się kolonie zielonych lub czarnych mszyc. Liście pokryte są lepką cieczą. Z biegiem czasu usychają i odpadają.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!