Cis pośredni
Odmiany ogrodowe:
Taxus media 'Hicksii' - odmiana nadająca się na strzyżone, niezbyt wysokie i wolno rosnące żywopłoty. Początkowo rośnie luźno, z czasem przyjmuje gęste, szerokie formy. Wzrost stosunkowo szybki, ok. 1015cm rocznie, igły z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, ze spodu znacznie jaśniejsze, długie, lekko wygięte. Roślina dobrze rosnąca zarówno w słońcu jak i cieniu, odporna na niekorzystne warunki klimatyczne. Silne przycinanie daje roślinie gęściejszy pokrój. Rodzi nasiona w młodym wieku.
Taxus media 'Densiformis' - bardzo dekoracyjna odmiana, niska, rozłożysta i gęsta. Rośnie znacznie szerzej niż wyżej, ze wzniesionymi ukośnie w górę pędami. Igły barwy soczystozielonej. Roczny przyrost w granicach 1015cm, 10 letni okaz osiąga ok. 30cm wysokości i 1m szerokości. Bardzo dobra odmiana na wszelkiego rodzaju skarpy lub posadzona w towarzystwie odmian kolumnowych lub drzewiastych.
Taxus media 'Fairview' - ta odmiana jest w pokroju znacznie szersza niż wyższa. Przyjmuje krzaczaste formy o dość luźnym kształcie. Charakteryzują ją dość długie pędy przewodnie wyrastające ze środka krzewu i znacznie krótsze boczne. Igły krótkie, szerokie, jasnozielono wybarwione, starsze ciemnozielone.
Taxus media 'Wojtek' - odmiana wąskokolumnowa z kil koma głównymi pędami. Młode egzemplarze rosną bardzo wąsko, z czasem jednak przyjmują kształt litery V. Bardzo często są narażone na uszkodzenia powodowane przez mokry i ciężki śnieg zalegający na nich. Wielokrotnie należy ją ciąć dla zachowania właściwego pokroju. Wzrost stosunkowo szybki, ok. 1015cm rocznie. Igły krótkie, wąskie, ciemnozielone. Odmiana uzyskana z siewki 'Hicksii', sama nie zawiązuje nasion. Uważana za najodporniejszą w naszym klimacie. Efektowna w każdej kompozycji pokrojowej.
Taxus media 'Krzysztof' - ciekawa odmiana o pokroju po czątkowo wąskokolumnowym, z wiekiem bardziej rozłożystym, lekko zaokrąglonym. Wzrost średni, ok. 810cm rocznie, igły jasnozielone z lekkim odcieniem żółtego. Nadaje się na niewysokie żywopłoty. Efektownie również wygląda w grupie. Zupełnie mrozoodporna.
Taxus media 'Hillii' - odmiana o kolumnowym pokroju z pędami wzniesionymi pionowo w górę. Idealna na strzyżone, niskie żywopłoty. Wzrost średnio szybki, zabarwienie krótkich i błyszczących igieł jasnozielone. Odmiana bardzo dekoracyjna, bardzo dobrze znosząca cień, nie rodząca nasion.
Stanowisko
Doskonale znosi ocienienie, wymaga gleb żyznych i świeżych, wysokiej wilgotności powietrza, w niekorzystnych warunkach siedliskowych może wymarzać podczas surowszych zim.
Wymagania
W trakcie wegetacji do nawożenia doskonale nada się nawóz ZADBANE IGLAKI do iglaków i tui. Naturalna krzemionka zawarta w bazalcie wzmacnia ściany komórkowe roślin i tym samym uodparnia rośliny na działanie szkodników czy chorób.
Najczęściej występujące choroby:
Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia. Objawia się brązowieniem i przebarwieniami igieł, a z czasem więdnięciem całej rośliny. Zwalczanie preparatem Proplant 722 SL.
Zamieranie pędów – choroba prowadząca do żółknięcia, brązowienia i opadania igieł. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.
Szara pleśń – choroba objawiająca się w postaci szarego, pylącego nalotu na igłach i pędach. W walce z chorobą sprawdzą się takie preparaty jak Switch 62,5WG oraz Signum 33WG.
Najczęściej występujące szkodniki:
Misecznik cisowiec – pojawia się na pędach w postaci brązowych tarczek oraz na dolnej stronie igieł w postaci jasnożółtych larw. Powoduje żółknięcie, brązowienie, aż w końcu opadanie igieł. Zwalczanie preparatem Mospilan 20SP lub Emulpar 940EC.
Wielkopakowiec cisowy – pojawia się wewnątrz pąków. Prowadzi do ich nabrzmiewania i obumierania, a także zniekształca igły. W walce ze szkodnikiem sprawdzi się preparat Agrocover Koncentrat.
Opuchlak pstrokacz – pojawia się w podłożu w postaci biało-kremowych, niewielkich larw obgryzając korzenie iglaków. Dorosłe chrząszcze wygryzają dziury na brzegach igieł. Zwalczanie preparatem Mospilan 20SP.
Mszyce – niewielkie owady, które pojawiają się wiosną na świeżych przyrostach. Powodują przebarwienia, deformacje liści czy zamieranie wierzchołków. W zwalczeniu szkodników pomogą takie preparaty jak Mospilan 20SP, Karate Zeon 050CS, Emulpar 940EC czy Agrocover Koncentrat.