Migdałowiec karłowy

Migda%C5%82owiec.jpg

Migdałowiec karłowy

MIGDAŁOWIEC KARŁOWY (Prunus tenella) w stanie naturalnym występuje w południowo-wschodniej Europie, w tym na Krymie do zachodniej Syberii Kazachstanu. Jest krzewem wyrastającym do wysokości około 1,2 m. Rozrasta się na szerokość dzięki podziemnym rozłogom. Liście są na wierzchu błyszczące i raczej sztywne. Kwiaty pojedyncze o średnicy 2-3 cm są różowe lub czerwone, sporadycznie białe, mają przyjemny zapach i rozwijają się w kwietniu.

Stanowisko

stanowisko icon

Migdałowiec wymaga stanowisk ciepłych i słonecznych, wytrzymuje mrozy i suszę. Jest przydatny do sadzenia w ogrodach oraz do pędzenia i przyspieszania kwitnienia w formie ściętych gałązek.

Wymagania

wymagania icon

Podłoże i podlewanie:

Migdałowiec wymaga gleby żyznej i wilgotnej. Podczas suchej wiosny rośliny niepodlewane kwitną krótko.

Przycinanie:

Po przekwitnieniu migdałowiec warto silnie przyciąć. Dzięki temu wypuści nowe, silne i zdrowe pędy, na których w kolejnym sezonie ukażą się piękne kwiaty.

Rozmnażanie:

Migdałowiec jest rozmnażany u nas zwykle przez okulizację na podkładce śliwy ałyczy lub dzięki odrostom, które mogą ukazywać się wokół rośliny matecznej. Bardzo efektowną formę drzewka otrzymuje się przez szczepienie na pewnej wysokości pnia ałyczy lub innych podkładek.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Dziurkowatość liści drzew pestkowych - objawia się drobnymi brunatnymi plamami otoczonymi czerwoną obwódką. Obumarłe tkanki w liściu wykruszają się i powstają dziury o nierównych brzegach. Przy dużym nasileniu objawów liście migdałka żółkną, brązowieją i ostatecznie opadają. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne usuwanie chorych liści i nie dopuszczanie do zwilżania ich podczas podlewania. 

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilioza) - na pojedynczych pędach w obrębie korony, liście migdałka gwałtownie więdną, brązowieją i obumierają. Obumarłe liście nie opadają lecz zwisają na pędach. Takie pędy należy wycinać i palić. Ponadto warto wykonać 2-3 zabiegi preparatami naturalnymi lub środkami grzybobójczymi (np. Evasiol, Lecitec, Miedzian Extra 350 SC, Miedzian 50 WP).

Szara pleśń - na liściach i kwiatach pojawia się szary nalot, który w krótkim czasie obejmuje coraz większą powierzchnię roślin. W niesprzyjających warunkach choroba rozwija się bardzo szybko. Po zauważeniu pierwszych objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Signum 33 WG, Polyversum WP, Agrocover Spray).

Mączniak prawdziwy - objawy występują w postaci plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Porażone części roślin należy usuwać, a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny (np. Signum 33 WG, Agrocover Spray, Signum 33 WG, Stoper AE).

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.

Powiązane problemy Powiązane rośliny  
mrówki, mszyce, mączniak prawdziwy magnolia, migdałek trójklapowy  

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!