Lubczyk ogrodowy

Lubczyk.jpg

Lubczyk ogrodowy

LUBCZYK OGRODOWY (Levisticum officinale) – to bylina o intensywnym zapachu, przypominającym maggi. Dorasta do 1,5 m wysokości. Ma proste, puste wewnątrz łodygi, które wyrastają z grubego podziemnego kłącza dopiero w drugim roku uprawy. Żółte, drobne i skupione w baldachach kwiaty pojawiają się w lipcu i sierpniu. Wysiew nasion do gruntu: VIII, zaraz po zbiorze (szybko tracą zdolność kiełkowania), na głębokość 1,5 cm, w rzędach co 30 cm. Przed zimą siewki należy okryć liśćmi. Wiosną pozostawić tylko najsilniejsze w odstępach 30x30 cm. Glebę spulchnić i odchwaszczać. Zbiór: liści – na bieżąco, korzeń – IX, X w drugim i trzecim roku uprawy, gdy liście zżółkną lub III, przed rozpoczęciem wegetacji.

Stanowisko

stanowisko icon

Lubczyk ogrodowy najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, choć poradzi sobie także w miejscach półcienistych oraz w cieniu. Najlepsze dla lubczyka są gleby lżejsze, przepuszczalne, dobrze uprawione i spulchnione, niezbyt zwięzłe i żyzne, o dużej zawartości składników pokarmowych, próchnicy i wapnia.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Mączniaki - na całej powierzchni tkanek rozwijających się z porażonych pąków pojawia się biały mączysty nalot. Silne porażenie liści hamuje ich wzrost, a następnie prowadzi do deformacji i zasychania. Skuteczny preparat to Lykos.

Plamistości liści - porażane są głównie osłabione rośliny, rosnące w wilgotnym, ale mało słonecznym miejscu. Typowe objawy to brązowe, wilgotne plamy z szarym nalotem. Zmiany z czasem powiększają się i łączą, uszkadzając znacznie roślinę. Skuteczny preparat to Lykos.

Najczęściej występujące szkodniki:

szkodniki icon

Mszyce - żerowanie powoduje zwijanie się liści oraz skręcanie całych pędów. Szkodnik wydziela duże ilości spadzi która zanieczyszcza pędy i owoce. Zwalczanie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów preparatami: Agrocover Spray, Emulpar 940 EC, Mospilan 20 SP, Karate Zeon 050 CS.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!