Wciornastki

cebulowe gladiola wcirnastek mieczykowy
choroba icon

WCIORNASTKI (Thripidae) - są to drobne owady o wielkości najczęściej nieprzekraczającej 1,0 mm. Jak u mszyc występują zarówno formy uskrzydlone oraz bezskrzydłe. Najczęściej ubarwione są w kolorach ciemnych, szarych a niekiedy nawet czarnych, można jednak spotkać także wciornastki o ubarwieniu pomarańczowym. Aparat gębowy typu kłująco – ssącego. Na tułowiu u form dorosłych charakterystyczne 2 pary wydłużonych, cienkich skrzydeł z dość liczną i gęstą strzępiną.

Do najczęściej występujących gatunków wciornastków należą:
- wciornastek szklarniowiec (Heliothrips haemorrhoidalis) - występuje na wielu gatunkach, wysysa soki z liści, powodując powstawanie srebrzystych plamek.
- wciornastek cieplarek (Parthenothrips dracaenae) - występuje na wielu gatunkach roślin doniczkowych uprawianych pod osłonami. Liście z czasem zasychają.
- wciornastek mieczykowiec (Taeniothrips simplex) - preferuje mieczyki, jednak można go spotkać także na innych roślinach ozdobnych. Nakłuwa tkanki liści i kwiatów co prowadzi do odbarwiania, deformacji i zniekształceń.
- wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) - występuje na tytoniu, cebuli, porze, pomidorze, kapuście, na plantacjach nasiennych i na wielu roślinach ozdobnych. Larwy wysysając soki powodują powstawanie srebrzystych plamek, które z czasem brązowieją.
- wciornastek grochowiec (Kakothrips robustus) - występuje na grochu i bobie. Prowadzi do przebarwień, żółknięcia i zasychania części lub całych roślin. Uszkodzone strąki są zdeformowane i mają skorkowaciałą powierzchnię.
- wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) - żeruje na wszystkich roślinach uprawnych pod osłonami. Uszkodzone pąki kwiatowe i zawiązki owoców zasychają i opadają.

Objawy

objawy icon

Szkodliwość owadów polega na wysysaniu soków z rośliny. Charakterystycznymi cechami objawów żerowania przylżeńców są srebrzyste plamki na liściach i pędach nie zdrewniałych. Jest to efekt żerowania polegający na wejściu powietrza w miejsce zassanego soku. W miejscach żerowania można zauważyć ciemne punkciki (odchody szkodnika). Tak jak mszyce, wciornastki także przenoszą choroby wirusowe na roślinach ozdobnych.

Rośliny żywicielskie

rośliny żywicielskie icon

Rośliny ozdobne, doniczkowe, zboża, warzywa.

Sposoby zwalczania

sposoby zwalczania icon

Dostępnych jest sporo preparatów do zwalczania wciornastków, lecz w warunkach uprawy roślin w mieszkaniu wybór jest ograniczony. Zaleca się sięgać jedynie po preparaty przeznaczone do użycia w uprawie kwiatów doniczkowych i balkonowych, np. Agrocover Spray, Emulpar Spray. W uprawach ogrodowych warto zastosować Mospilan 20SP.

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!