Z artykułu dowiesz się:
1. Czym charakteryzuje się lecytyna?
Co to są lecytyny?
Lecytyny to mieszaniny różnych związków organicznych, przede wszystkim o charakterze tłuszczowym (głównie fosfolipidy). Zbudowane są z kwasów tłuszczowych, glicerolu, grupy fosforowej i związku, który w całym fosfolipidzie jest najistotniejszy, gdyż przede wszystkim odpowiada za jego funkcje zdrowotne. Najczęściej jest nim cholina, inozytol lub seryna. W składzie lecytyny można także znaleźć niewielkie ilości trójglicerydów, węglowodanów, glikolipidów i wody.
W jakich produktach naturalnie występuje lecytyna?
Naturalne źródła lecytyny można znaleźć w wielu produktach, które na co dzień dostępne są w kuchni. Dobrym źródłem lecytyny są żółtko jaja, wątroba, fasola, soja, słonecznik, kiełki pszenicy, orzechy, ryby, drożdże piekarnicze, nierafinowany olej rzepakowy, nabiał, zielone warzywa, oliwki czy awokado.
Dlaczego lecytynę dodaje się do produktów spożywczych?
Lecytyna jest obecnie powszechnym dodatkiem do żywności, gdy pozwala na ograniczenie kosztów produkcji oraz poprawienie jakości i trwałości gotowych wyrobów. Znaleźć ją można m.in. w wyrobach cukierniczych, pieczywie, czekoladzie, margarynie, majonezie, makaronach czy w produktach typu instant. Dzięki jej stosowaniu ciasto ma lepszą konsystencję, a pieczywo miękką skórkę. W produkcji czekolady poprawia jej gładkość i aksamitność.
? Czy wiesz, że na liście składników lecytyna oznaczona jest symbolem E322. Lecytyny (w odróżnieniu od innych dodatków oznaczonych symbolem E) nie trzeba się obawiać, gdyż jest składnikiem pożądanym, który dodatkowo wykazuje pozytywne działanie zdrowotne.
W jaki sposób pozyskuje się lecytynę?
Lecytyna po raz pierwszy została wyekstrahowana z żółtek jaj kurzych w 1846 roku. Znaczne ilości lecytyny znajdują się w owocach morza (głównie rybach), jednak ze względu na wysokie koszty jej pozyskania na skalę przemysłową surowiec ten pozyskuje się z roślin jako produkt uboczny rafinacji olejów. Jedna z metod opiera się na niskiej rozpuszczalności lipidów w acetonie. Produktem finalnym są m.in. lecytyny o bardzo wysokiej czystości. Lecytynę można także wyizolować przy pomocy dwutlenku węgla o temperaturze 40st.C i ciśnieniu 300 barów.
Jakie znaczenie w organiźmie człowieka ma lecytyna?
Lecytyna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W organizmie człowieka obecna jest w każdej komórce, zwłaszcza jako składnik błon komórkowych. Jest bardzo ważnym elementem składowym mózgu i tkanki nerwowej. Pobudza układ nerwowy, wspomaga koncentrację i procesy zapamiętywania. Ważną funkcją lecytyny jest zwiększanie wydolności organizmu i przyspieszanie regeneracji po wysiłku. Ponadto bierze udział w procesie przemiany materii, w gospodarce cholesterolem oraz stanowi barierę ochronną ścian żołądka.
2. Jak wykorzystać lecytynę w ogrodzie?
Jakie korzyści dla roślin przynosi lecytyna?
Lecytyna przynosi liczne korzyści dla roślin. Główne zalety tego składnika to wzmocnienie błon komórkowych oraz przeciwdziałanie wnikaniu chorobotwórczych patogenów. Dzięki temu składnikowi rośliny rosną zdrowo, a uzyskane plony są smaczne i obfite.
Czy jest dostępny preparat zawierający naturalną lecytynę?
Do tej pory na rynku nie było żadnego produktu, który wykorzystywałby lecytynę w swoim składzie. Z odpowiedzią na szczęście przyszedł ekologiczny preparat Lecitec, który zawiera naturalną lecytynę pochodzenia roślinnego. Dzięki naturalnemu pochodzeniu może być stosowany w rolnictwie ekologicznym.
W jaki sposób działa Lecitec?
Zarodniki grzybów atakujących rośliny łatwo rozprzestrzeniają się nawet na większe odległości wraz z wiatrem i kroplami deszczu. Przedostając się na nowe rośliny, wnikają w ich tkanki wywołując choroby. I tu właśnie pomocny jest Lecitec. Preparat ten działa kontaktowo. Po wykonaniu oprysku wzmacnia mechanizmy obronne roślin i sprawia, że grzyby nie mogą wniknąć do tkanek rośliny. Tym samym chroni roślinę przed zakażeniem.
Jakie korzyści przynosi stosowanie preparatu Lecitec?
Przed wprowadzeniem do obrotu Lecitec został szczegółowo przebadany. Dzięki wieloletniej pracy naukowców wykazane zostały pozytywne efekty stosowania preparatu.
- Lecitec wzmacnia błonę komórkową roślin, zabezpieczając je przed wnikaniem czynników chorobotwórczych.
- Poprawia barwę i jędrność owoców nadając im atrakcyjniejszy wygląd, dzięki czemu wyglądają bardziej apetycznie.
- Przyśpiesza i wyrównuje dojrzewanie owoców - dzięki temu można przeprowadzić zbiór w jednym terminie.
- Redukuje uszkodzenia owoców spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - na przykład ogranicza oparzenia słoneczne czy pękanie skórki owoców).
- Sprawia, że owoce dają się przechowywać znacznie dłużej, gdyż są odporne na wnikanie infekcji i pleśni.
- Lecitec pomaga w walce z niebezpiecznymi chorobami grzybowymi takimi jak: mączniak prawdziwy, kędzierzawość liści brzoskwini czy zaraza ziemniaczana na pomidorze.
Czy preparat posiada okres karencji?
Preparat Lecitec nie jest typowym chemicznym środkiem ochrony roślin. Lecytyna zawarta w preparacie nie szkodzi środowisku i nie pozostawia żadnych pozostałości. Stosowanie preparatu jest proste, wygodne i bardzo bezpieczne - wystarczy trzymać się zasad wypisanych na instrukcji. Jedyny okres karencji dotyczy możliwości wystąpienia reakcji alergicznych na substancję czynną (wynosi 5 dni dla upraw ozdobnych, warzyw i owocowych).
Kiedy i w jaki sposób stosować Lecitec?
Opryski preparatem można przeprowadzać przez cały sezon, bez szkody dla środowiska naturalnego. Lecitec dostępny jest w opakowaniach o pojemności 25 ml. Całą zawartość preparatu rozpuszczamy w 5-6 litrach wody dla jabłoni, brzoskwiń, ogórków, sałaty, pomidorów i cykorii oraz w 8 litrach dla winogron, porzeczek czy roślin ozdobnych takich jak róże, tuje, hortensje. Opryski dokonujemy za pomocą dowolnego opryskiwacza ogrodowego - zarówno te ręczne, naramienne jak i plecakowe. Lecitec zaleca się stosować kilkukrotne w okresie wegetacji. Zabiegi z wykorzystaniem tego preparatu można powtarzać co 5-7 dni.
3. Na jakie problemy stosować Lecitec?
W jakich dawkach stosować Lecitec?
Problem | Roślina | Dawkowanie |
Mączniak i inne choroby grzybowe | Ozdobne (szczególnie róże) | Oprysk: 25 ml na 8 l wody. Zalecane kilkukrotne stosowanie w okresie wegetacji, powtarzać co 5-7 dni. Okres karencji dotyczący reakcji alergicznej na substancję czynną: warzywa, owoce -5 dni; ozdobne – 5 dni. |
Drzewik winogron (Plasmopara viticola) | Winorośl | Oprysk: 25 ml na 8 l wody. Zalecane kilkukrotne stosowanie w okresie wegetacji, powtarzać co 5-7 dni. Okres karencji dotyczący reakcji alergicznej na substancję czynną: warzywa, owoce -5 dni; ozdobne – 5 dni. |
Mączniak dębowy | Porzeczka | Oprysk: 25 ml na 5 l wody. Zalecane kilkukrotne stosowanie w okresie wegetacji, powtarzać co 5-7 dni. Okres karencji dotyczący reakcji alergicznej na substancję czynną: warzywa, owoce -5 dni; ozdobne – 5 dni. |
Mączniak prawdziwy, Kędzierzawość liści brzoskwini | Drzewa owocowe (Jabłoń, Brzoskwinia) | Oprysk: 25 ml na 8 l wody. Zalecane kilkukrotne stosowanie w okresie wegetacji, powtarzać co 5-7 dni. Okres karencji dotyczący reakcji alergicznej na substancję czynną: warzywa, owoce -5 dni; ozdobne – 5 dni. |