Choroby wywoływane przez grzyby z rzędu Uredinales posiadające charakterystyczne rdzawe zabarwienie.
Objawy
Grzybnia rdzy jest delikatna i przerasta międzykomórkowe przestrzenie żywicielskiej rośliny. Rdze na powierzchni skórki żywiciela mogą tworzyć kilka rodzajów zarodników np. w kształcie czarek lub kubeczków o kolorze jasnożółtym. Zarodniki letnie niekiedy o bardzo intensywnie pomarańczowym kolorze występują w skupieniach w kształcie poduszek. Ostatnią formą zarodnikowania grzyba są zarodniki przetrwalnikowe o podobnym kształcie, co zarodniki letnie jednak o zdecydowanie ciemniejszym kolorze (brunatne lub czarne). Specyfiką rozwoju zarodników rdzy jest to, iż może ona rozwijać się na dwóch żywicielach (np. rdza wejmutkowo – porzeczkowa rozwija się na sosnach pięcioigłowych a następnie na liściach czarnej porzeczki).
Rośliny żywicielskie
Rośliny motylkowe, zboża, drzewa i krzewy liściaste, iglaste, rośliny ozdobne i warzywa.
Sposoby zwalczania
W zwalczaniu tej choroby można stosować środki naturalne, takie jak Biosept Active lub Lykos - skrzyp polny, które wzmacniają rośliny i pomagają ograniczyć rozwój patogenów. Wśród środków chemicznych skuteczne są Amistar 250 SC i
Scorpion 325 SC, które działają przeciwko szerokiemu spektrum chorób grzybowych.
Do użytku profesjonalnego zaleca się Switch 625 WG, Miedzian Extra 350 SC i Miedzian 50 WP, które są szczególnie efektywne w ochronie roślin przed infekcjami grzybowymi.