Dziwaczek Jalapa
Stanowisko
Dziwaczek najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Na stanowisku cienistym bardzo słabo kwitnie.
Wymagania
Podłoże i podlewanie:
Dziwaczek wymaga gleb gliniastych, wilgotnych. Roślina potrzebuje dość regularnego i częstego podlewania. W czasie upalnego lata należy regularnie nawadniać roślinę, szczególnie, jeśli jest posadzona na szybko przesychającym podłożu.
Uprawa i rozmnażanie
Nasiona sieje się pod osłonami na początku kwietnia, a rozsadę przesadza się do gruntu po majowych przymrozkach, w odstępach 40-50 cm. Bulwiaste korzenie można jesienią wykopać i przechować do wiosny w chłodnym magazynie, podobnie jak karpy dalii.
Najczęściej występujące choroby:
Szara pleśń– to popularna choroba występująca w warunkach podwyższonej wilgotności oraz nadmiernego zagęszczenia roślin. Na porażonych liściach mogą występować uwodnione, brązowe plamy stopniowo powiększające się. Na plamach może występować szary nalot zarodników. Porażone liście i kwiaty lub całe pędy usuwamy a następnie rośliny opryskujemy preparatem grzybobójczym. Plamistość liści – plamy na liściach mogą być okrągłe lub owalne koloru brązowego. Chore liście mogą opadać.
Najczęściej występujące szkodniki:
Mączlik szklarniowy – te charakterystyczne owady o białych skrzydłach żerują na dolnej stronie liści. Na skutek wysysania soków z liści powodują powstawanie żółtych przebarwień na liściach, następnie ich zażółcenie i w końcu ich opadanie. Przędziorki – szkodniki te wysysając soki z liści mogą powodować osłabienie roślin. Inne objawy żerowania owadów to żółtawe przebarwienia liści i ich wcześniejsze opadanie.
Mszyce - są jednymi z najgroźniejszych szkodników w uprawie kwiatów. Często są niewidoczne gdyż żerują na pędach pod kwiatami i liśćmi. W przypadku mszycy zielonej kolor dodatkowo utrudnia ich identyfikację. Wysysają soki przez co powodują osłabienie roślin. Zwalczanie środkiem Mospilan 20SP lub preparatami pochodzenia naturalnego, np. Emulpar Spray lub Agrocover Spray.