Godecja wielkokwiatowa

Godecja.jpg

Godecja wielkokwiatowa

GODECJA WIELKOKWIATOWA (Godetia grandiflora) - dziko rośnie w Kalifornii, gdzie osiąga wysokość 25-40 cm. Łodygi są rozgałęzione, obficie ulistnione, a liście eliptyczne lub lancetowate. Kwiaty czteropłatkowe, zebrane po kilka na szczycie pędu, mają barwę różową. Początkowo są dzwonkowate, później szeroko się otwierają. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień. Owocem jest gruba, wrzecionowata, twarda torebka. Największe znaczenie mają odmiany z grupy Azaleaeflora, o wysokości 40 cm i pełnych kwiatach barwy czerwonej lub różowej. Ostatnio pojawiły się mieszańce F1, polecane także do uprawy pod osłonami, np. grupa Grace F1 – o wysokości 60 cm i grupa Satin F1 osiągająca wysokość zaledwie 20-30 cm. Rośliny są sprzedawane w odmianach lub różnobarwnych mieszankach. Wysokie odmiany uprawia się na kwiat cięty, a niskie stosuje się na kwietniki, obwódki i do obsadzenia pojemników.

Stanowisko

stanowisko icon

Rośliny dobrze rosną na glebach próchniczych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych, Należy je sadzić w miejscach słonecznych. Podczas długotrwałej suszy muszą być regularnie podlewane, ale obfite opady powodują ich masowe zamieranie.

Wymagania

wymagania icon

Godecję, podobnie jak klarkię, uprawia się z siewu wprost do gruntu. Rośliny przeznaczone na kwietniki uprawia się z rozsady, z nasion wysiewanych już w końcu marca.

Najczęściej występujące choroby:

choroba icon

Szara pleśń - objawia się występowaniem popielatego nalotu, który powoduje gnicie roślin. Porażone fragmenty usuwamy, a w przypadku nasilenia się objawów wykonujemy oprysk (np. Switch 62,5 WG, Polyversum WP).

Plamistości liści - pojawienie się na liściach okrągłych, czarnych i lekko postrzępionych plam świadczy o obecności tej choroby. Po pewnym czasie następuje żółknięcie i opadanie porażonych liści. Regularne opryski pomogą uchronić przed chorobą (np. Polyversum WP).

Zapisz się do newslettera i pobierz bezpłatne poradniki!